Generalni direktor Telekoma Srbija, Vladimir Lučić, boravio je u Prištini radi razgovora sa ambasadorima SAD i EU. Naime, Agencija za zaštitu konkurencije (AKK) je kaznila MTS, ogranak Telekoma na Kosovu i Metohiji, novčanom kaznom od preko 1,5 miliona evra zbog nezakonitog preuzimanja kablovskog operatera. Zbog toga je Lučić izrazio očekivanje da međunarodna zajednica utiče na obustavu postupka protiv MTS-a i da kompanija dobije treću licencu.
Lučić je najavio i sastanak sa ambasadorom Velike Britanije, te istakao da je MTS pokrenuo sudski spor i zahteva obustavu postupka, dok se ne reši sudski spor, kao i da im se dodeli treća licenca. Također, istakao je da Agencija za zaštitu konkurencije ne poštuje ni lokalne zakone i tumači zakone na različite načine kada je reč o srpskoj kompaniji.
Cilj Lučićevih sastanaka je da se pomogne ćerki kompaniji koja posluje na Kosovu i Metohiji da se reši pritisak koji vrši prištinska administracija. Takođe, istakao je nedopustivo zastrašivanje radnika MTS-a i najavio da MTS pokušava da reši problem treće licence.
Lučić je također istaknuo problem sa privremenom dozvolom za treću licencu, navodeći da je tender trebao biti već raspisan. Istakao je i da MTS već ima problem mobilne telefonije i da čak i građani u srpskim delovima osećaju to.
Nadamo se da međunarodna zajednica shvata koliko je bitno da Agencija za zaštitu konkurencije bude nezavisna i da će rešiti ovaj problem, rekao je Lučić, te dodao da je ispit sada na međunarodnoj zajednici. Ako oni dozvole da prištinska administracija na ovaj način tumači zakone koji su oni doneli, sprečavajući najveću srpsku kompaniju da ovde posluje, onda šta drugo da očekuju neke druge srpske kompanije, rekao je Lučić.
Lučić je također naveo da je u decembru imao slučaj kada je jedna obična komisija Agencije za telekomunikaciju upala sa policijom sa dugim cevima u MTS-ov centar u Zvečanu i ostali nekoliko sati, istaknuvši da je to klasično zastrašivanje radnika i nije viđeno u evropskoj praksi. Lučić je istakao da se radi o pokušaju da se ograniči i oteža rad MTS-a.
S obzirom na sve navedeno, Lučić izražava nadu da će međunarodna zajednica razumeti i rešiti ovaj problem, te ističe važnost podrške i razumevanja kako bi najveća srpska kompanija mogla nesmetano da posluje.