Kosjerić je noćas pogodio blag zemljotres jačine 1,7 stepeni po Rihteru. Zemljotres se dogodio tačno u 1:17 sati, a epicentar je bio na dubini od 9 kilometara ispod površine. Građani su ostali iznenađeni i zabrinuti zbog ovog događaja.
Uputstva za vreme zemljotresa preporučuju da ostanete mirni, ne dozvolite da vas obuzme panika i da se sklupčate na podu kako biste zaštitili glavu. Također je važno pronaći zaklon na bezbednim mestima u kući kao što su dovratnici, noseći zidovi, mesto ispod stola ili čvrstog nameštaja. Ako se nalazite blizu stakla, prozora, spoljnih zidova i vrata, udaljite se od njih kako biste se zaštitili.
Nakon što zemljotres prestane, treba isključiti sve izvore električne energije, gasa i vode te pokušati ugasiti požar i obavestiti lokalnu vatrogasno-spasilačku jedinicu ako je potrebno. Također, ukoliko ste u mogućnosti, pridružite se timovima za spasavanje iz ruševina i pružite pomoć nastradalima pod ruševinama srušenih objekata.
Ako se zemljotres dogodi dok ste na otvorenom, trebate izbegavati da budete blizu građevina, ulične rasvete, električnih kablova i zgrada. Također, treba se skloniti od objekata koji mogu pasti na vas, kao što su dimnjaci, crepovi sa krova i slomljeno prozorsko staklo. Zaštitite glavu rukama ili tašnom.
Ukoliko se zemljotres dogodi dok ste u vozilu, trebate se zaustaviti ukoliko vam bezbednost u saobraćaju to dozvoljava, izbegavati zaustavljanje u blizini zgrada, drveća, nadvožnjaka ili električnih kablova, te nastaviti oprezno kada potres prestane.
Ako se nađete pod ruševinama, ne krećite se, prekrijte usta maramicom ili tkaninom, udarajte o cev ili zid kako bi spasilački timovi mogli da vas pronađu i koristite pištaljku ako je imate.
Nakon prvog udara zemljotresa, važno je da ostanete mirni, izbegavate paniku i pridržavate se uputstava za bezbednost.
Ovi saveti mogu pomoći građanima da se zaštite u slučaju zemljotresa i da smanje rizik od povreda. Važno je da se informišu o pravilnom postupanju u ovakvim situacijama kako bi bili spremni i bezbedni.