Tribina o Diani Budisavljević u Novom Sadu i Beogradu

Marijana Petrović аватар

Tribinski program „Javno svedočenje – Diana Budisavljević“ će se održati kao deo ciklusa „Susret sa istorijom – kad prošlost progovori“ u utorak 13. februara u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije u Beogradu u 19 sati, i u sredu 14. februara u Novom Sadu, u Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski“ u 18 sati. Na tribinama će govoriti istoričari dr Nataša Mataušić, autorka knjige „Diana Budisavljević“, dr Vladan Vukliš, pomoćnik direktora Arhiva Republike Srpske, Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, i Živko Zelenbrz (Ivančević), jedno od dece koje je spasila Diana Budisavljević. Tokom tribina, Muzej žrtava genocida će ekskluzivno izložiti originalni spisak dece koje je Diana Budisavljević spasila.

Diana Budisavljević, austrijanka rođena Obekser, bila je supruga uglednog zagrebačkog lekara Julija Budisavljevića. Organizovala je tokom Drugog svetskog rata izuzetno uspešnu akciju kojom je od sigurne smrti iz ustaških logora izbavila najmanje 7000 srpske dece, organizovala njihov smeštaj i vodila detaljnu kartoteku kako bi roditelji nakon rata mogli da pronađu svoju decu. Akcija Diane Budisavljević je, po svom obimu, broju učesnika i broju spasene dece, predstavljala jednu od najsloženijih i nesumnjivo najhumanijih akcija takve vrste na području NDH i čitave okupirane Evrope.

Retke su situacije kada pripadnici savremenih generacija mogu da ostvare neposredan kontakt sa sve malobrojnijim preživelim zatočenicima sistema koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu, a posebno sa onima spašenima zahvaljujući Diani Budisavljević, kao i da iz njihovih potresnih iskaza obogate i objektivizuju svoja znanja o tragičnim i dramatičnim događajima koji su se odigrali na jasenovačkim stratištima.

Ovaj tribinski program je važan za očuvanje sećanja na ovu neverovatno hrabru ženu i njenu humanitarnu misiju koja je spasila hiljade dece. Njen herojski poduhvat u vreme strašnih ratnih okolnosti je važan deo istorije i treba da bude poznat i priznat širom sveta. Time što se organizuju tribine u Beogradu i Novom Sadu, Muzej žrtava genocida doprinosi širenju svesti o ovoj važnoj temi i podseća svet na hrabrost i humanost Dian Budisavljević.

Nastojanja da se sačuva sećanje na dela Dian Budisavljevićalo su i aktuelna izdanja knjiga, filmova i drugih medijskih prikaza njenog života i dela. Knjiga „Diana Budisavljević“ autora Nataše Mataušić, deo je ovog nastojanja, a tribinski programi i javna svedočenja o njenom herojskom delovanju dodaju još jedan sloj očuvanju i promovisanju sećanja na ovu hrabru ženu.

Očuvanje i promovisanje sećanja na dela Dian Budisavljevića je od izuzetnog značaja jer ne samo što nas podseća na hrabre poduhvate individualnih heroja u teškim vremenima, već i služi kao podsetnik na ljudsku moć da uradi dobro u najmračnijim vremenima. Njen karakter, hrabrost i humanost daju nam nadu i inspiraciju da se borimo protiv zla i da učinimo svet boljim mestom za sve ljude. Muzej žrtava genocida je prepoznao značaj Dian Budisavljević i njenog dela, te je odlučio da organizuje tribinski program kako bi se očuvalo i proširilo znanje o njenom neverovatnom herojstvu. Ovaj ciklus tribina je dragocen doprinos sećanju na hrabre ljude koji su se borili za život i ljudska prava u najtežim vremenima i treba da bude prepoznat i podržan od strane zajednice.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije