Tužilac završio sa iznošenjem završnih reči u postupku protiv Šarića i predložio kazne

Goran Petrović avatar

Javni tužilac za organizovani kriminal (JTOK) Goran Jović je u Specijalnom sudu u Beogradu izneo završne reči u predmetu vezanom za planiranje ubistva svedoka-saradnika Nebojše Joksovića. U svom izlaganju, Jović je predložio da se prvookrivljeni Darko Šarić kazni sa 15 godina zatvora, dok je za njegovog bivšeg advokata, drugookrivljenog Dejana Lazarevića, zatražena kazna od 10 godina.

Tužilaštvo je predložilo da trojica pripadnika MUP Srbije – Danilo Stojanović, Milutin Radovanović i Duško Mirković – dobiju po deceniju zatvora, uz zabranu vršenja određenih delatnosti. Prema optužnici, Šarić je formirao grupu od 14 članova koja je, osim planiranja likvidacije Joksovića, radila na njegovoj diskreditaciji kako bi izgubio status zaštićenog svedoka. Tužilaštvo smatra da su dokazi protiv optuženih neosporni i traži izricanje zatvorskih kazni.

Osim Šarića i Lazarevića, predložene su kazne i za ostale članove grupe. Bojanu Stanojkoviću i Urošu Radovanoviću, nekadašnjem navijaču koji se prezivao Mišić, predloženo je 8 godina zatvora, dok su za Stefana Andrejića i Marka Vukića zatražene kazne od 7 godina. Danilo Odović, Aleksandar Bošković i Nikola Spasojević mogli bi biti kažnjeni sa po 6 godina, a za Milana Vučinića, Arsu Šarića i Duška Šarića tužilac je tražio po 5 godina zatvora.

Tužilac Jović je pružio detalje o tome kako su članovi grupe nastavili sa planiranjem ubistva Joksovića, čak i nakon što je otkazana Drinska regata, gde je prvobitno trebalo da bude likvidiran. U komunikacijama su koristili termin „inženjeri“ za osobe koje bi trebalo da izvrše ubistvo.

U završnoj reči, tužilac Vojislav Isailović je istakao opsednutost članova grupe javnim tužiocem za organizovani kriminal, Sašom Ivanićem. Tokom komunikacije na kriptovanoj aplikaciji „Skaj“, Ivanić je bio pomenut 254 puta. Isailović je naglasio da su uvredljive poruke koje su članovi grupe slali tužiocu zapravo potvrdile zakonitost rada tužilaštva.

Šarić je, navodno, u jednoj od poruka pisao da će uložiti „milion“ za ubistvo Joksovića, što je, prema tužilaštvu, jasno ukazivanje na plan o likvidaciji. Detaljno su opisani i pokušaji diskreditacije Joksovića, kao i postavljanje eksploziva na automobil Gorana Nikolaševića, gde su pokušali da okrive Joksovića.

Tužilaštvo smatra da su svi navodi iz optužnice dokazani i da je Šarić, dok je bio u pritvoru zbog krijumčarenja kokaina i pranja novca, osnovao kriminalnu grupu s ciljem da eliminiše svedoka-saradnika. U tužilačkim spisima se navodi da je Šarić koristio mobilni telefon u zatvoru kako bi davao naloge.

Sledeće suđenje zakazano je za 3. mart, kada će advokati odbrane i optuženi izneti svoje završne reči. Nakon toga, očekuje se izricanje prvostepene presude. Ovaj slučaj je izazvao veliko interesovanje javnosti, s obzirom na povezanost optuženih sa organizovanim kriminalom i političkim strukturama u zemlji.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da se borba protiv organizovanog kriminala u Srbiji suočava s brojnim izazovima, a slični slučajevi ukazuju na potrebu za kontinuiranim unapređenjem pravnog sistema i jačanjem institucija koje se bore protiv korupcije i kriminala. Uloga tužilaštva je ključna, a javno mnjenje igra značajnu ulogu u podršci zakonodavnim reformama koje bi mogle doprineti efikasnijem suzbijanju ovih fenomena.

S obzirom na ozbiljnost optužbi i dokaza koje je tužilaštvo iznelo, ishod suđenja će imati značajan uticaj na dalji rad protiv organizovanog kriminala u Srbiji.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije