Mural sa likom Valtera, poznatog heroja iz filma „Valter brani Sarajevo“, oslikan je u Beogradu. Ovu umetničku instalaciju je izradila umetnica Jana Danilović, a mural se nalazi u ulici Braće Krsmanović 3. Ovaj projekat je deo inicijative „Muzej devedesetih“ koja se trudi da na različite načine očuva sećanje na značajne ličnosti i događaje iz tog perioda.
Valter, koga u filmu tumači poznati srpski glumac Velimir Bata Živojinović, predstavlja simbol otpora i hrabrosti tokom Drugog svetskog rata. Film iz 1972. godine stekao je kultni status u bivšoj Jugoslaviji, a lik Valtera postao je sinonim za borbu protiv okupatora. U tom kontekstu, mural ne samo da slavi junaka iz filma, već i ističe značaj otpora i borbe za slobodu, što su teme koje su i dalje relevantne danas.
Inicijativa „Muzej devedesetih“ ne samo da se bavi očuvanjem sećanja, već i promovisanjem umetnosti kao sredstva za izražavanje kolektivnih sećanja i identiteta. U 2024. godini, ova inicijativa je organizovala izložbu pod nazivom „Lavirint devedesetih“ u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, koja je imala za cilj da istraži i prikaže različite aspekte života u devedesetim godinama prošlog veka.
Mural Valteru je jedan od vidova kako umetnost može da reflektuje i komentariše društvene i političke kontekste. Oslikavanje murala u urbanoj sredini doprinosi stvaranju kulturnog identiteta i podseća prolaznike na važne istorijske figure. U ovom slučaju, Valter postaje simbol borbe, ali i podsećanje na vreme kada su junaci bili potrebni u borbi protiv nepravde.
Osim što je bitan deo srpske i bosanske kulture, lik Valtera takođe ima univerzalnu poruku o hrabrosti i otporu. Ova umetnička dela ne samo da čuvaju sećanje na prošlost, već podstiču i diskusije o tome kako se kolektivna sećanja oblikuju i prenose na nove generacije.
U vreme kada se društva suočavaju sa brojnim izazovima, ovakvi muralni projekti postaju značajni ne samo kao umetnička dela, već i kao mesta okupljanja i diskusije. Ova umetnost može poslužiti kao podsticaj za razmišljanje o identitetu, istoriji i vrednostima koje oblikuju naše zajednice.
Mural Valteru u Beogradu takođe je simbol povezivanja i razumevanja između naroda u regionu. Prepoznajući značaj ovakvih umetničkih izraza, možemo raditi na izgradnji mostova između različitih kultura i istorija. Ova vrsta umetnosti poziva nas da se suočimo sa prošlošću, da je ne zaboravimo, ali i da iz nje učimo za budućnost.
U zaključku, mural sa likom Valtera predstavlja više od običnog umetničkog dela; on je podsetnik na hrabrost, otpor i zajedništvo. Inicijativa „Muzej devedesetih“ pokazuje kako se umetnost može koristiti kao alat za očuvanje sećanja i promovisanje dijaloga o važnim temama. Ovaj mural će, nadamo se, inspirisati buduće generacije da se bore za pravdu i slobodu, baš kao što je to činio Valter u svom vremenu.