Predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica, Nedžad Ugljanin, izjavio je danas da je peticija za smenu gradonačelnika sa potpisima građana potrebno dostaviti Skupštini opštine najkasnije do 22. januara, kako bi se dalje prosledila na razmatranje u Centralnu izbornu komisiju.
Prema administrativnom uputstvu, za smenu gradonačelnika potrebno je 50% plus jedan birač od ukupnog broja upisanih u birački spisak. Ugljanin je dodao da drugi korak za smenu gradonačelnika zahteva više od 9.800 glasova.
Građani su danas potpisivali peticiju za smenu gradonačelnika ne samo u Kosovskoj Mitrovici, već i u Leposaviću. Gradonačelnici četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova i Metohije izabrani su Albanci na lokalnim izborima koji su održani u aprilu prošle godine, a na kojima su Srbi bojkotovali glasanje zbog nepoštovanja briselskih sporazuma od strane Prištine, stalnih upada specijalnih jedinica na sever Kosova i Metohije i protivpravnih hapšenja Srba.
Na tim izborima izašlo je samo oko 3,5% od ukupno 45.950 upisanih birača, odnosno 1.567 glasača, od kojih su samo 13 Srba iskoristili svoje pravo glasa. Od tada, na čelu četiri opštine na severu Kosova i Metohije, u kojima Srbi čine 95% stanovništva, nalaze se gradonačelnici albanske nacionalnosti.
Peticije za smenu gradonačelnika pokrenula je grupa građana iz severnog dela Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zubinog Potoka i Zvečana. Privremene vlasti u Prištini su prošlog leta usvojile tzv. administrativno uputstvo za razrešenje gradonačelnika putem peticije.
Nakon prikupljanja potpisa, peticija za smenu gradonačelnika Severne Mitrovice biće prosleđena na dalje razmatranje u Centralnu izbornu komisiju. Nakon toga, ukoliko se ispune uslovi, peticija će biti prosleđena Skupštini opštine na dalje odlučivanje.
Kosovska Mitrovica je jedinstven grad podeljen između albanskog i srpskog dela. Severna Mitrovica je deo koji je pod kontrolom srpskih vlasti, dok je Južna Mitrovica pod kontrolom kosovskih albanskih vlasti. Grad se deli i fizičkom granicom – rekom Ibar.
Ovo nije prvi put da gradonačelnika Severne Mitrovice optužuju za loše upravljanje. Ranije ove godine, protesti su izbili u gradu zbog nedostatka vode i električne energije. Pored toga, lokalna samouprava takođe je kritikovana zbog lošeg tretmana raseljenih lica i nedovoljne podrške za povratak raseljenih Srba na Kosovo. Sve ove okolnosti su izazvale nezadovoljstvo među stanovnicima Severne Mitrovice što se odrazilo na inicijativu za smenu gradonačelnika.