U Hrvatskoj uhapšen srpski državljanin zbog krijumčarenja migranata

Goran Petrović аватар

Hrvatska policija je uhapsila 35-godišnjeg državljanina Srbije koji je pokušao prokrijumčariti 20 ilegalnih migranata do Italije. Migranti su otkriveni na području općine Donji Andrijevci, a svi su bili bez dokumenata i u Hrvatsku su ušli na nezakonit način. U blizini otkrivene grupe policija je zatekla teretno vozilo kojim se dovezao državljanin Srbije, koji je planirao prevesti migrante do Italije prema prethodnom dogovoru. Policija će protiv srpskog državljanina podići krivičnu prijavu, dok će prema migrantima sprovesti postupak saglasno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti i Zakonu o strancima.

Ovaj slučaj još jednom potvrđuje ozbiljnost izazova ilegalne migracije i trgovine ljudima s kojima se suočavaju zemlje članice Europske unije, uključujući i Hrvatsku. Prema izvještaju Europske agencije za graničnu i obalnu stražu (FRONTEX), Hrvatska je jedna od najvažnijih tranzitnih ruta za migrante koji pokušavaju doći do zapadnoeuropskih zemalja.

U 2020. godini, Hrvatska je zabilježila porast ilegalnih migrantskih tokova, posebno nakon zatvaranja granica zbog pandemije COVID-19. Prema izvještaju Ministarstva unutarnjih poslova, prošle godine je zabilježen porast od 6.740% u broju ilegalnih migranata koji su pokušali ući u Hrvatsku u odnosu na prethodnu godinu.

U susjednoj Srbiji, situacija s ilegalnim migracijama također predstavlja ozbiljan izazov. Prema podacima UNHCR-a, Srbija je, kao tranzitna zemlja, suočena s kontinuiranim prilivom migranata koji često pokušavaju ilegalno ući u zemlje EU. Vlasti Srbije ulažu napore kako bi se nosile s ovim problemom, ali trgovina ljudima i ilegalne migracije i dalje predstavljaju ozbiljan problem za region.

Uprkos postojećim zakonima i mjerama koje su poduzete kako bi se suzbio ilegalni migracijski tok prema EU, ovakvi slučajevi trgovine ljudima i krijumčarenja migranata i dalje predstavljaju izazov za vlasti Hrvatske, Srbije i drugih zemalja u regiji.

Ilegalna migracija predstavlja prijetnju ne samo za sigurnost i stabilnost EU, već i za same migrante koji su često izloženi opasnostima tijekom putovanja i često postaju žrtve trgovine ljudima. Stoga je važno da zemlje surađuju na zajedničkim rješenjima kako bi se suzbio ilegalni migracijski tok i zaštitili migranti od zloupotreba.

Hrvatska i Srbija imaju aktivnu suradnju na polju migracija i sigurnosti te redovno razmjenjuju informacije i poduzimaju zajedničke akcije radi suzbijanja ilegalnih migracijskih tokova. Međutim, ovaj slučaj ukazuje na to da je potrebno jačanje tih napora i bolja koordinacija između zemalja kako bi se suzbile aktivnosti trgovine ljudima i krijumčarenja migranata.

Osim toga, važno je podići svijest o ovom problemu među građanima i raditi na prevenciji ilegalnih migracija. Obrazovanje javnosti o rizicima ilegalnih migracija i trgovine ljudima te promicanje zakonitih kanala migracije mogu pomoći u suzbijanju ovih negativnih pojava.

Istovremeno, zemlje EU, uključujući Hrvatsku, trebaju raditi na uspostavljanju održive i humantirane politike migracija koja će omogućiti siguran i pravilan prolaz migranata kroz regiju, uz poštovanje ljudskih prava i međunarodnih konvencija.

Slučaj uhićenja državljanina Srbije zbog pokušaja krijumčarenja migranata još jednom podsjeća na hitnost rješavanja problema ilegalnih migracija i trgovine ljudima te na važnost suradnje i koordinacije među zemljama kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit svih.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije