Eparhija Raško-prizrenska Srpske Pravoslavne Crkve potvrdila je danas da je ovlašteni predstavnik manastira Visoki Dečani dobio uredan katastarski izvod sa svom imovinom manastira u Centralnom katastru Kosova u Prištini. Ovaj izvod uključuje i 24 hektara zemlje koja su priznata manastiru odlukom Ustavnog suda Kosova iz 2016. godine. Saopćeno je da je dugogodišnji pravni proces oko sporne zemlje konačno riješen.
Prošlog tjedna, kosovski premijer Aljbin Kurti zatražio je da katastarska agencija u Prištini upiše imovinu manastira Visoki Dečani u skladu s odlukom Ustavnog suda. Kurti je objasnio da je Prištini postalo jasno da mora odabrati između sprovođenja odluke suda ili odustajanja od članstva u Savjetu Europe. Naglasio je da je sprovedena detaljna analiza uslova za članstvo u Savjetu Europe i da je jedan od glavnih prepreka bila implementacija sudske odluke u slučaju manastira Dečani.
Eparhija Raško-prizrenska izrazila je zadovoljstvo zbog donošenja katastarskog izvoda koji potvrđuje vlasništvo nad imovinom manastira. Naglasili su da je ovaj korak od presudnog značaja za rješavanje dugotrajnog pravnog spora te da će osigurati pravedan i pravilan tretman manastira. Također su istaknuli važnost poštivanja sudskih odluka i vladavine prava kao temelja pravnog sistema.
Manastir Visoki Dečani, koji se nalazi na UNESCO-ovom popisu Svjetske baštine, bio je predmet dugotrajnih pravnih sporova oko vlasništva nad zemljištem. Ova najnovija odluka Kosovskih vlasti da sprovedu odluku Ustavnog suda označava važan korak ka rješavanju ovog pitanja i priznavanju prava manastira na njegovu imovinu.
Reakcije na ovu odluku su podijeljene. Dok neki podržavaju odluku premijera Kurtija kao poštovanje vladavine prava i korak ka ispunjavanju međunarodnih obaveza, drugi kritiziraju poteze vlasti koje smatraju politički motiviranim i štetnim za odnose između zajednica na Kosovu.
U ranijim izjavama, predstavnici vlasti u Prištini naglašavali su važnost poštivanja odluka Ustavnog suda kao ključnog elementa jačanja vladavine prava i demokratskog sistema na Kosovu. Implementacija ovakvih odluka smatra se važnim korakom ka izgradnji povjerenja i stabilnosti među svim zajednicama na Kosovu.
Eparhija Raško-prizrenska je pozvala na daljnju saradnju i dijalog između različitih zajednica kako bi se riješili preostali pravni i politički problemi koji opterećuju region. Naglasili su važnost poštovanja prava manastira i drugih verskih zajednica u stvaranju mirnog i sigurnog okruženja za sve građane Kosova.
Analitičari upozoravaju na važnost balansiranja interesa različitih zajednica i poštivanja prava svih građana, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost. Stabilnost i prosperitet Kosova zavise od njegove sposobnosti da efikasno upravlja pitanjima vlasništva, pravde i vladavine prava.
Očekuje se daljnji razvoj situacije i reakcije različitih strana na implementaciju ove odluke. Važno je stvaranje pozitivnog okvira za dijalog i saradnju između svih relevantnih aktera kako bi se osiguralo pravedno i pravedno rješenje za sve uključene strane. Smatra se da je poštovanje prava manastira Dečani ključno za jačanje povjerenja i mira na Kosovu.