Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Jagodini i Svilajncu su sproveli akciju kontrole saobraćaja u kojoj su istakli dva veoma ozbiljna prekršaja. Prvo, četrdesetrogodišnji vozač „mercedesa“ je zaustavljen jer je vozio sa 2,23 promila alkohola u krvi, dok je na sedištu pored njega bio četvorogodišnje dete. Ovaj vozač je isključen iz saobraćaja i protiv njega će biti podneta prekršajna prijava. Ovakvo ponašanje je potpuno neprihvatljivo i moglo je dovesti do ozbiljnih posledica.
Drugi prekršaj se desio na putu Jagodina-Kragujevac, u zoni škole, gde je zaustavljen tridesetdvogodišnji vozač „dačije“ koji je vozio brzinom od 96 kilometara na sat, što je za čak 66 kilometara na sat više od dozvoljene brzine. Vozaču je izrečena novčana kazna od 100.000 dinara, zabrana upravljanja vozilom od osam meseci i 14 kaznenih poena. Ovaj prekršaj takođe predstavlja ozbiljnu opasnost za ostale učesnike u saobraćaju, posebno u zoni škole gde se nalaze deca.
Ovi primeri su samo deo problema sa kojima se suočavaju pripadnici policije u svakodnevnom radu na suzbijanju neodgovornog ponašanja u saobraćaju. Vožnja pod uticajem alkohola i prekoračenje dozvoljene brzine su jedni od najčešćih prekršaja koji dovode do saobraćajnih nesreća i ozbiljnih posledica po živote ljudi.
Podaci pokazuju da je u poslednjih nekoliko godina došlo do povećanja broja saobraćajnih nesreća uzrokovanih alkoholisanom vožnjom. Čak 30% svih nesreća učinili su vozači pod uticajem alkohola, i to u većini slučajeva sa visokim nivoom alkohola u krvi. Ovo je veoma zabrinjavajuća statistika koja ukazuje na ozbiljan problem koji zahteva hitno rešavanje.
Takođe, prekoračenje dozvoljene brzine je takođe jedan od glavnih uzročnika saobraćajnih nesreća. Vožnja brzinom koja je viša od dozvoljene povećava rizik od gubitka kontrole nad vozilom i smanjuje vreme reakcije vozača u slučaju vanrednih situacija. Zbog toga su kazne za prekoračenje brzine veoma stroge, ali i dalje postoje ljudi koji se ne pridržavaju ovih pravila.
Pored toga, vožnja pod uticajem alkohola i prekoračenje brzine u kombinaciji sa prisustvom dece u vozilu predstavlja još veći rizik. Deca su posebno osetljiva kategorija učesnika u saobraćaju i njihova bezbednost mora biti na prvom mestu. Vozači moraju biti svesni odgovornosti koju imaju prema deci koja se nalaze u njihovim vozilima i preduzimati sve mere opreza kako bi im osigurali bezbednu vožnju.
Zbog svega navedenog, apelujemo na sve vozače da budu odgovorni u saobraćaju. Vožnja pod uticajem alkohola je neprihvatljiva i može imati ozbiljne posledice, kako po vozača tako i po druge učesnike u saobraćaju. Takođe, poštovanje propisane brzine je ključno za očuvanje bezbednosti i sprečavanje saobraćajnih nesreća.
Svi zajedno moramo raditi na podizanju svesti o važnosti poštovanja saobraćajnih propisa i promovisanju odgovornog ponašanja u saobraćaju. Samo uz međusobno poštovanje pravila možemo stvoriti sigurno okruženje za sve učesnike u saobraćaju i smanjiti broj saobraćajnih nesreća i njihovih posledica. Hajde da svi zajedno doprinesemo sigurnijem saobraćaju i zaštitimo živote svih učesnika u saobraćaju.