Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, Vladan Petrov, izjavio je danas da se u narednim danima očekuje institucionalni dijalog između univerziteta i relevantnih ministarstava, uključujući Ministarstvo prosvete i Ministarstvo finansija, kao i celu Vladu Srbije. Ova izjava dolazi nakon što je prošireni rektorski kolegijum pre nekoliko dana izdao zaključak koji obaveštava javnost da je jedna grupa radila na nacrtu Zakona o univerzitetu. Ovaj nacrt će biti prosleđen nadležnim institucijama, pre svega Ministarstvu prosvete.
Petrov je za Tanjug napomenuo da je pre nekoliko dana formalno odbijen predlog za dijalog, kada je predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, pozvao na razgovore. Ipak, kako ističe, sada se ide drugim putem ka dijalogu, što smatra izuzetno važnim korakom. On veruje da je važno da se uspostavi konstruktivna komunikacija između univerziteta i vlade, kako bi se osiguralo da se potrebe i predlozi akademske zajednice pravilno razumeju i uvaže.
Profesor je dodao da je od ključne važnosti da Vlada Srbije, zajedno sa Ministarstvom prosvete i Ministarstvom finansija, promptno reaguju na ovaj predlog sa univerziteta. On je naglasio da je važno utvrditi da li je ponuđeni nacrt zakona nešto što se može prihvatiti i implementirati u okviru postojećih zakonskih okvira.
U poslednje vreme, akademska zajednica u Srbiji se suočava sa različitim izazovima, uključujući finansijske probleme i potrebu za modernizacijom obrazovnog sistema. Dijalog između univerziteta i vlade mogao bi doprineti rešavanju tih problema i unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u zemlji.
Petrov je istakao da je važno da se svi akteri uključe u ovu raspravu, kako bi se čuli različiti stavovi i predlozi. On smatra da je akademska zajednica ključna za razvoj društva i da je neophodno da se njen glas čuje u donošenju važnih odluka.
Nacrt Zakona o univerzitetu koji je u pripremi trebao bi da obuhvati ključne aspekte funkcionisanja univerziteta, uključujući akademsku autonomiju, finansiranje, kao i standarde kvaliteta obrazovanja. Petrov veruje da će ovaj zakon doprineti jačanju pozicije univerziteta u društvu i omogućiti im da se bolje prilagode savremenim izazovima.
U kontekstu trenutne situacije, profesor je naglasio da je važno da se postigne ravnoteža između potreba univerziteta i očekivanja vlade. On veruje da je dijalog ključan za postizanje tog cilja, kao i za izgradnju poverenja između akademske zajednice i vlade.
S obzirom na kompleksnost pitanja koja se tiču visokog obrazovanja, Petrov je pozvao sve strane da se uključe u konstruktivnu diskusiju. On smatra da je važno da se pronađu zajednička rešenja koja će doprineti razvoju obrazovnog sistema u Srbiji.
U narednim danima, očekuje se da će se održati sastanci između predstavnika univerziteta i vlade, gde će se raspravljati o predloženim rešenjima i eventualnim izmenama zakona. Profesor Petrov se nada da će ovi sastanci biti plodonosni i rezultirati konkretnim koracima ka unapređenju visokog obrazovanja u Srbiji.
Ova situacija može predstavljati prekretnicu za akademsku zajednicu u zemlji, a dijalog koji se očekuje može otvoriti vrata za nova rešenja i poboljšanja. Profesor Petrov je optimističan i veruje da će se kroz saradnju i komunikaciju moći prevazići postojeći izazovi i stvoriti bolji okvir za obrazovanje u Srbiji.