U okviru projekta “Čista Srbija” izgradićemo 5.000 kilometara kanalizacije i 159 postrojenja za otpadne vode

Branko Simić аватар

Vlada Republike Srbije pokrenula je veliki projekat pod nazivom „Čista Srbija“ koji ima za cilj izgradnju 5.000 kilometara nedostajuće kanalizacione mreže i 159 postrojenja za preradu otpadnih voda različite veličine na teritoriji 73 jedinice lokalne samouprave. Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Dušan Radonjić istakao je da je vrednost ovog projekta 3,2 milijarde evra i da se finansira iz kineskog kredita.

Trenutno je u toku prva faza projekta koja se realizuje na teritoriji 14 jedinica lokalne samouprave, odnosno 16 lokacija. U ovoj fazi predviđena je izgradnja 680 kilometara kanalizacione mreže i 25 postrojenja za preradu otpadnih voda.

Radonjić je za RTS izjavio da će ovaj projekat značajno doprineti unapređenju infrastrukture i zaštiti životne sredine u Srbiji. On je istakao da će izgradnja kanalizacione mreže omogućiti priključenje domaćinstava na centralni sistem za odvođenje otpadnih voda, čime će se smanjiti zagađenje voda i poboljšati kvalitet života građana.

Uz to, izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda doprineće smanjenju zagađenja životne sredine i očuvanju prirodnih resursa, što će imati pozitivan uticaj na celokupnu ekosistemu Srbije.

Kineski kredit koji se koristi za finansiranje ovog projekta predstavlja važan korak ka unapređenju infrastrukturnih kapaciteta Srbije i jačanju saradnje između Kine i Srbije. Ovo je još jedan primer uspešne saradnje između ove dve zemlje, koja se ogleda kroz brojne zajedničke projekte u oblasti infrastrukture, privrede, energetike i drugih oblasti.

Izgradnja kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda imaće dalekosežne pozitivne efekte na životnu sredinu i zdravlje građana. Poboljšanje kvaliteta vode i smanjenje zagađenja doprineće očuvanju biodiverziteta i ekološke ravnoteže, što je od izuzetnog značaja za očuvanje prirodnih resursa i unapređenje životnih uslova građana.

Nadalje, realizacija ovog projekta će direktno doprineti procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, jer je zaštita životne sredine jedan od ključnih uslova za pristupanje ovoj integraciji. Srbija će kroz unapređenje infrastrukture za preradu otpadnih voda biti u skladu sa standardima EU i smanjiti zaostatak u ovoj oblasti.

Vlada Republike Srbije i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture svesni su značaja ovog projekta i posvećeni su njegovoj uspešnoj realizaciji. Ističu da će ostvarivanje ovog projekta imati pozitivan efekat na ekonomski razvoj zemlje, jačanje kapaciteta domaće građevinske industrije i poboljšanje kvaliteta života građana.

Kroz izgradnju kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda, doprineće se rešavanju dugotrajnog problema zagađenja životne sredine i unapređenju sistem odvođenja otpadnih voda. Ovo će biti posebno značajno za ruralna područja gde je nedostatak infrastrukture jedan od ključnih problema.

Ukupno gledano, projekat „Čista Srbija“ predstavlja značajan korak ka unapređenju životne sredine i infrastrukture u Srbiji. Realizacija ovog projekta omogućiće rešavanje brojnih ekoloških problema, smanjenje zagađenja životne sredine, očuvanje prirodnih resursa i unapređenje životnih uslova građana. Istovremeno, ovaj projekat će imati pozitivan efekat na ekonomski razvoj zemlje, jačanje saradnje sa Kinezima i proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. Srbija se tako pozicionira kao ozbiljan partner u procesu očuvanja životne sredine i postizanja održivog razvoja.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije