U Parizu održano veče posvećeno Želimiru Žilniku uoči filmskog festivala u Normandiji

Marijana Petrović avatar

Kulturni centar Srbije u Parizu u saradnji s filmskim festivalom À l’Est organizirao je veče posvećeno srpskom redatelju Želimiru Žilniku. On će biti specijalni gost festivala u Ruanu, u Normandiji, od danas do 17. ožujka. Žilnik je jedan od glavnih redatelja Novog jugoslavenskog filma iz 1960-ih i 1970-ih, poznatog kao crni val, te jedan od najvažnijih filmskih umjetnika istočne Europe. Razgovor sa Žilnikom vodila je Naima Berkan, doktorantica kinematografije na Sorboni i istraživačica Novog jugoslavenskog filma.

Žilnik je rođen 1942. godine u Nišu, a njegovi filmovi često su kritika društvenih i političkih problema. Počeo je raditi dokumentarne filmove na mjestima kao što su filmska škola u Pragu i Antioh Konzervatorij u Milanu. Njegov rad prepoznat je diljem svijeta, a dobio je i niz nagrada, uključujući i Zlatnog lava na festivalu u Veneciji. Žilnik je također poznat po svom kritičkom stavu prema tadašnjem političkom režimu.

Novi jugoslavenski film bio je pokret u filmskoj umjetnosti koji se razvio u bivšoj Jugoslaviji 1960-ih i 1970-ih godina. Ovaj pokret karakterizirao je eksperimentalni pristup, kritički osvrt na društvo, političku angažiranost te odbacivanje tradicionalnih filmskih konvencija. Veliki broj redatelja koji su sudjelovali u ovom pokretu postali su poznati diljem svijeta, kao što su Žilnik, Dušan Makavejev, Mika Antić, i drugi.

Festival À l’Est je međunarodni festival koji se održava u gradu Ruanu, u Normandiji, a posvećen je filmovima iz istočne i srednje Europe. Ovaj festival pruža priliku publici da istraži filmsku umjetnost iz različitih regija te promovira raznolikost i kulturnu raznolikost kroz slike. Žilnik će biti jedan od glavnih gostiju ovogodišnjeg festivala, a publika će imati priliku pogledati nekoliko njegovih najpoznatijih filmova.

Kulturni centar Srbije u Parizu je institucija koja promiče srpsku kulturu i umjetnost u Francuskoj, te organizira različite kulturne događaje, izložbe, koncerte i filmove. U suradnji s različitim partnerima, poput festivala À l’Est, centar omogućava francuskoj publici pristup kvalitetnoj srpskoj kulturi te promovira suradnju između dviju zemalja.

Žilnikov rad ima veliki utjecaj na suvremenu filmsku umjetnost te se smatra jednim od najznačajnijih redatelja s ovih prostora. Njegovi filmovi često postavljaju pitanja o društvenim normama, političkim sustavima te identitetu pojedinca u suvremenom svijetu. Kroz svoje filmove, Žilnik provocira i potiče publiku na razmišljanje te se bavi temama poput siromaštva, nejednakosti, i socijalne pravde.

Naima Berkan, koja je vodila razgovor s Žilnikom, stručnjakinja je za Novi jugoslavenski film te proučava utjecaj ovog pokreta na suvremenu filmsku umjetnost. Njezino istraživanje pomaže u promicanju znanja o ovom važnom razdoblju u filmskoj umjetnosti te potiče dijalog između domaćih i stranih stručnjaka.

Festival À l’Est pruža platformu za promociju filmskog stvaralaštva iz istočne i srednje Europe te je važan dio kulturne scene u Francuskoj. Specijalna večer posvećena Žilniku omogućava publici da bolje upozna rad ovog važnog redatelja te doprinos Novog jugoslavenskog filma filmu u cjelini.

Žilnikov dolazak na festival u Ruanu, u Normandiji, označava važan trenutak za srpsku filmsku umjetnost te pruža priliku da se njegov rad ponovno prepozna i cijeni u međunarodnom kontekstu. Njegovi filmovi i dalje su relevantni i inspirativni za suvremene redatelje te ih publika diljem svijeta prepoznaje i voli.

Hrvatska i Srbija imaju bogatu filmsku povijest te je važno njegovati suradnju među filmskim profesionalcima iz oba regiona. Kroz kulturne događaje poput večeri posvećene Žilniku i festivala À l’Est, promovira se razmjena ideja, iskustava, i suradnja koja može rezultirati novim projektima i uspješnim filmskim ostvarenjima. Uzajamno poštovanje i podrška među filmskim zajednicama dviju zemalja važne su za daljnji razvoj filmske umjetnosti u regiji.

Marijana Petrović avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije