Građani Srbije polako ali sigurno smanjuju upotrebu čekova kao platnog sredstva, dok kartice na rate postaju sve popularnije. Prema podacima Narodne banke Srbije, broj realizovanih čekova je opao sa 8,1 miliona u 2016. na 6,2 miliona u 2022. godini, ali je prošle godine zabeležen rast od 9,6 odsto. U isto vreme, korišćenje kartica na rate je povećano za 25 odsto.
Trgovci takođe primećuju ove promene, jer se sve više kupaca opredeljuje za kartice umesto čekova. Predrag Manojlović iz trgovinskog lanca tehničke robe ističe da je zabeležen blagi rast upotrebe čekova u njihovim prodajnim objektima, ali da je potražnja za karticama na rate mnogo veća. Banke usmeravaju potrošače ka karticama kao alternativi čekovima, a inicijativa „dina“ za rate bez kamate ima za cilj smanjenje operativnih troškova.
NBS otkriva da se 99,99 odsto čekova koristi za plaćanje roba i usluga, dok se ostatak koristi za podizanje gotovog novca. Kao glavni razlozi smanjenja upotrebe čekova navode se dostupnost drugih, savremenijih platnih sredstava kao što su kartice. Nacionalna DinaCard debitna platna kartica pruža istu funkcionalnost kao čekovi, ali je brža, jednostavnija i nudi korisnicima veću fleksibilnost.
Koristeći ovu karticu, potrošači mogu odabrati broj rata za plaćanje, dok je maksimalni iznos po čeku ograničen na 5.000 dinara, što nije promenjeno od 2008. godine. Iako neki potrošači i dalje koriste čekove zbog mogućnosti odloženog plaćanja, mnogi se okreću karticama na rate zbog praktičnosti i brzine procesa kupovine.
Mišljenja potrošača o korišćenju čekova su podeljena – dok neki smatraju da je ispisivanje i popunjavanje čekova komplikovano i sporije u poređenju sa karticama, drugi cene mogućnost odloženog plaćanja bez kamate. Bez obzira na ove podjele, činjenica je da se trend korisćenja čekova postepeno menja u korist savremenijih platnih sredstava poput kartica na rate.