U SANDUCIMA VRAĆANI U AMERIKU! Bivši ambasador Vašingtona u Prištini otkrio ono što smo i pre toga svi naslućivali

Jovana Kovačević avatar

Više od dve decenije nakon završetka NATO agresije i rata na Kosovu i Metohiji, došlo je do značajnog priznanja iz Sjedinjenih Američkih Država. Naime, bivši ambasador SAD u Prištini, Filip Kosnet, otkrio je da su američki vojnici učestvovali u kopnenoj invaziji na Srbiju, te da su u tim borbama čak gubili živote. Ovo priznanje izazvalo je sumnje o tome da su Srbi tokom rata samo branili svoje teritorije od terorista iz OVK, dok su se zapravo borili protiv jedne od najmoćnijih vojnih sila na svetu.

General Vladimir Lazarević, nekadašnji komandant Prištinskog korpusa, izjavio je da je tokom rata na Kosovu učestvovalo oko 500 američkih vojnika, od kojih se polovina nije vratila u SAD. Kosnetovo priznanje tako je srušilo mit o tome da su američki vojnici isključivo učestvovali u vazdušnim napadima i da nisu gubili živote na terenu. Sagovornici Srpskog Telegrafa veruju da će se s vremenom potvrditi da su američki vojnici učestvovali u ključnim bitkama, kao što su one na Košarama i Paštriku, gde su se borili rame uz rame sa albanskim separatistima.

Jedan od srpskih obaveštajaca iz tog perioda komentarisao je da je Kosnet, nehotice ili namerno, priznao ulogu američkih vojnika u kopnenim borbama. Istakao je da su ranije tvrdili kako njihovi vojnici nisu gubili živote, a sada su priznali da su se borili kao pešadija. Kosnet je takođe naglasio da američki vojnici nisu ginuli da bi se stvorila „velika Srbija“ ili „velika Albanija“, već su njihovi napori bili usmereni ka očuvanju multietničkog Kosova.

Rat na Kosovu, koji je započeo 22. aprila 1996. godine, ušao je u završnu fazu sa početkom NATO bombardovanja 24. marta 1999. godine. Ključne tačke odbrane tadašnje SR Jugoslavije bile su Karaule Košare i Goržup na planini Paštrik. Tokom rata, albanski separatisti su imali logističku i artiljerijsku podršku NATO snaga, a sada se otkriva da su i američke trupe bile uključene u te operacije.

General Lazarević je istakao da je ono što je Kosnet rekao samo vrh ledenog brega, te da istina o ulozi američkih vojnika postaje sve jasnija. On je naveo da je američka vojska godinama obučavala albanske terorističke snage, dok su pripreme za agresiju na Kosovo počele mnogo pre 1999. godine. Lazarević je, kao svedok događaja, potvrdio da su američke trupe učestvovale u napadima na granici sa Albanijom, uz podršku drugih NATO članica.

Izvori iz tog vremena tvrde da su NATO snage imale značajnu prisutnost u Albaniji, uključujući oko 12.000 vojnika, tenkove i artiljerijska oruđa. Njihova avijacija sastojala se od helikoptera, borbenih aviona i bombardera. Takođe, CIA je imala ključnu ulogu u kontroli operacija, obuci i navođenju, uz podršku britanskih specijalnih jedinica.

Lazarević je napomenuo da su kasnije akcije na Paštriku bile planirane u Pentagonu, a da su američki vojnici, pripadnici tzv. Atlantske brigade, imali zadatak da učestvuju u završnim napadima. Mnogi od njih su poginuli u borbama, a Lazarević tvrdi da su se neki vraćali u Ameriku u sanducima.

Sve ovo ukazuje na to da se istina o ulozi američkih vojnika u ratu na Kosovu polako otkriva, a Lazarević je izrazio nadu da će proces otkrivanja tih informacija nastaviti. Prema njegovim rečima, priznanja o gubicima američkih vojnika postaju sve prisutnija, a u budućnosti će se verovatno pojaviti i dodatne informacije koje će dodatno osvetliti ovu važnu temu.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije