U Srbiji nema potvrđenih slučajeva slinavke i šapa, primenjuju se mere prevencije

Branko Simić avatar

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije je danas saopštilo da u zemlji nema potvrđenih slučajeva bolesti slinavke i šapa, što je ohrabrujuća vest za poljoprivrednike i stočare. S obzirom na ozbiljnost ove bolesti, koja može izazvati velike ekonomske gubitke i brzo se širi među životinjama, Ministarstvo je preduzelo niz preventivnih mera kako bi se očuvala zdravlje životinja i stabilnost poljoprivrednog sektora.

Na sastanku stručnog tima Kriznog štaba održanom u prostorijama Uprave za veterinu, razmatrane su sve relevantne informacije i strategije za dalje delovanje. Ministar poljoprivrede, Aleksandar Martinović, naglasio je važnost kontrole širenja ove zarazne bolesti, koja se najčešće prenosi kontaktom između zaraženih i zdravih životinja, kao i preko hrane životinjskog porekla.

Jedna od ključnih mera koju je Ministarstvo uvelo je zabrana prometa hrane životinjskog porekla preko državne granice u putničkom saobraćaju. Ova odluka je deo šire strategije za sprečavanje potencijalnog uvođenja bolesti u Srbiju, s obzirom na sve veći broj prijavljenih slučajeva u zemljama u okruženju. Preporučuje se svim poljoprivrednicima da budu oprezni i da se pridržavaju propisa kako bi se osigurala zaštita njihovih stada i stočarstva u celini.

Ministarstvo je takođe uspostavilo SOS liniju u okviru Uprave za veterinu, koja će omogućiti bržu komunikaciju i informisanje poljoprivrednika o svim relevantnim informacijama vezanim za bolest slinavke i šapa. Ova linija će pružati savete i smernice kako da se zaštite životinje i kako postupati u slučaju sumnje na bolest. Ova inicijativa je od velike važnosti, s obzirom na to da su poljoprivrednici često prvi koji primete simptome bolesti kod svojih životinja.

Slinavka i šap su virusne bolesti koje najčešće pogađaju preživare kao što su goveda, ovce i koze. Simptomi bolesti uključuju visoku temperaturu, oticanje u predelu glavne i udova, kao i stvaranje vezikula na koži. Obolele životinje su često u velikom stresu, a bolest može dovesti do značajnog smanjenja proizvodnje mleka i mesa, što direktno utiče na ekonomsku situaciju farmi.

Ministarstvo poljoprivrede je u stalnom kontaktu sa veterinarima i poljoprivrednicima kako bi se osigurala pravovremena reakcija na bilo kakve sumnje o prisustvu bolesti. Takođe, naglašava se važnost vakcinacije stoke, koja može pomoći u smanjenju rizika od infekcije. U ovom trenutku, nadležne službe prate situaciju u regionu i redovno izveštavaju o stanju na terenu.

Pored toga, Ministarstvo planira i edukativne kampanje usmerene ka poljoprivrednicima, kako bi ih informisalo o najboljim praksama u stočarstvu i preventivnim merama koje se mogu preduzeti kako bi se sprečilo širenje zaraznih bolesti. S obzirom na to da su bolesti poput slinavke i šapa veoma opasne za stočarstvo, važno je da svi akteri u lancu proizvodnje budu informisani i spremni da reaguju u slučaju potrebe.

U zaključku, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede čini sve što je u njegovoj moći da zaštiti zdravlje životinja i obezbedi stabilnost poljoprivrednog sektora. S obzirom na trenutnu situaciju, važno je da svi poljoprivrednici ostanu budni i da se pridržavaju preporuka nadležnih organa kako bi se sprečila pojava ove opasne bolesti u Srbiji.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije