U Srbiji posluje više od 108.000 preduzeća, najviše iz oblasti trgovine

Branko Simić аватар

U Srbiji je poslovalo 108.316 preduzeća u 2022. godini, od kojih je 105.947 ili 97,8% bilo u privatnoj svojini. Od tih preduzeća u privatnoj svojini, 2.914 preduzeća imalo je 50 ili više procenata stranog kapitala. Bilo je 1.444 preduzeća u državnoj svojini, a 925 u drugim oblicima svojine. Ovo je objavio Republički zavod za statistiku.

Prema podacima, privatna preduzeća i dalje dominiraju u srpskoj privredi, sa većinskim učešćem u broju preduzeća. Međutim, interesantno je primetiti da postoji značajan broj preduzeća sa stranim kapitalom, što ukazuje na značajan uticaj stranih investicija na srpsku privredu.

Uprkos tome, državna svojina i dalje igra ulogu u privredi, sa 1.444 preduzeća koja su u vlasništvu države. Ovo ukazuje na značajan uticaj države na određene sektore privrede, posebno u strategijski važnim industrijama.

Analitičari su istakli da je ova statistika značajna za razumevanje strukture srpske privrede i njenih ekonomskih pokazatelja. Ona pruža uvid u udeo privatnog, državnog i stranog vlasništva u preduzećima širom zemlje.

Osim toga, istraživanje je takođe pokazalo da postoji raznovrsnost u vlasničkoj strukturi preduzeća, sa različitim oblicima svojine koji su prisutni u srpskoj privredi. To ukazuje na različite modele poslovanja i upravljanja, što može biti važno za dalji razvoj i unapređenje privrede.

S druge strane, postoji i potencijal za dalji rast stranih investicija, posebno u sektorima koji trenutno imaju manje prisustvo stranog kapitala. Ovo može doprineti diversifikaciji i modernizaciji srpske privrede, kao i jačanju veza sa međunarodnim tržištima.

Izveštaj takođe ukazuje na značajnu ulogu privatnog sektora u stvaranju ekonomske vrednosti i zapošljavanju. Veliki broj privatnih preduzeća ukazuje na živost i dinamičnost privatnog sektora u Srbiji, kao i na njegov doprinos ekonomskom razvoju zemlje.

Ovi podaci su takođe važni za donošenje ekonomskih politika i strategija, jer pružaju uvid u strukturu privrede i ključne aktere na tržištu. Razumevanje vlasničke strukture preduzeća može pomoći u donošenju odluka o podršci određenim sektorima, kao i u identifikaciji potencijalnih investicionih prilika.

S obzirom na sve ovo, očekuje se da će se dalja istraživanja i analize fokusirati na uticaj vlasničke strukture na poslovanje i performanse preduzeća, kao i na mogućnosti za unapređenje poslovnog okruženja kako bi se podržao dalji ekonomski rast i razvoj privrede.

U zaključku, statistički podaci o vlasničkoj strukturi preduzeća u Srbiji pružaju dragocen uvid u karakteristike privrede i njenog funkcionisanja. Oni ukazuju na to da privatna preduzeća dominiraju, ali da postoji i značajan uticaj državne svojine i stranih investicija. Ovi podaci mogu biti od koristi za razumevanje ekonomske dinamike zemlje, kao i za razvoj politika i strategija koje bi mogle podržati dalji ekonomski razvoj.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije