U studentskim zahtevima nema iskrene želje da se istraži tragedija u Novom Sadu

Jovana Kovačević avatar

BEOGRAD – Analitičar i profesor na Učiteljskom fakultetu Dejan Vuk Stanković komentarisao je aktuelnu situaciju u kojoj su studenti u blokadi, ističući da ne vidi iskrenu želju među studentima da se istraži tragedija koja se dogodila u Novom Sadu. Umesto toga, smatra da je cilj protesta isključivo promena vlasti bez održavanja izbora.

Stanković je u razgovoru za Tanjug naglasio da način na koji studenti izražavaju svoje zahteve ne samo da je zakonski sporan, već i moralno problematičan. On smatra da je odgovornost za trenutnu situaciju na onima koji bi trebali da upravljaju fakultetom. Rektor Đokić, kako je naveo, na javnoj televiziji je izjavio da bi fakulteti mogli da funkcionišu normalno, ali da im plenumi ne dozvoljavaju. Stanković se pita kako je moguće da su rektori prepustili plenume da vode fakultete, kada je po zakonu upravljanje univerzitetom u nadležnosti rektora i rektorskog kolegijuma.

Prema njegovim rečima, trenutni protesti su više političke prirode nego što su to pitanja obrazovanja ili istraživanja tragedije. On smatra da studenti koriste ovu situaciju kako bi skrenuli pažnju na svoja nezadovoljstva i zahteve, koji se isključivo odnose na promenu vlasti. „U ovakvim situacijama, važno je postaviti pitanje šta su stvarni motivi iza ovih protesta“, dodao je Stanković.

Ova situacija izaziva zabrinutost među stručnjacima koji se bave obrazovanjem, jer bi ovakvi protesti mogli da dovedu do destabilizacije akademskog sistema. Stanković je istakao da je važno da se na univerzitetima vodi dijalog i da se poštuju zakonski okviri koji regulišu rad fakulteta. „Bez obzira na to koliko su zahtevi studenata legitimni, način na koji se to ostvaruje mora biti u skladu sa zakonima“, rekao je on.

Pored toga, Stanković je naglasio da je važno da studenti shvate kako njihovi postupci utiču na širu sliku obrazovanja u Srbiji. On upozorava da ukoliko se ovakva praksa nastavi, može doći do ozbiljnih posledica po akademsku zajednicu, uključujući gubitak kredibiliteta i povjerenja u obrazovni sistem.

U svetlu ovih događaja, Stanković poziva studente da razmisle o svojim postupcima i da se usmere ka konstruktivnom dijalogu sa upravama fakulteta. „Umesto blokada i protesta, trebalo bi da se fokusiraju na rad i saradnju sa svojim profesorima i upravom. To je jedini način da se postignu stvarne promene“, naglasio je.

On je takođe istakao da je važno da se zaštiti autonomija univerziteta i da se osigura da institucije obrazovanja funkcionišu nezavisno od političkih pritisaka. „Svi smo svesni da je obrazovanje ključno za budućnost Srbije, i zato je važno da se ne dopusti da se obrazovni sistem koristi kao sredstvo za postizanje političkih ciljeva“, zaključio je Stanković.

Na kraju, profesor Stanković je pozvao sve aktere u ovom procesu da se okrenu dijalogu i saradnji, umesto sukobima i blokadama. „Samo kroz zajednički rad možemo izgraditi bolji obrazovni sistem koji će služiti svim studentima i društvu u celini“, poručio je on. U svetlu ovih komentara, ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i koje će korake studenti preduzeti u budućnosti.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije