Davor Božinović, hrvatski ministar policije i potpredsjednik Vlade, izjavio je da je jedna žena ubijena u Zagrebu unutar porodice, dok privedeni ubica nema konkretna saznanja o ubistvu druge žene. Do sada se ne povezuje ubistvo druge žene s ubojstvom od bliskih partnera ili članova porodice. Policija intenzivno radi na slučaju i Vlada je pokazala političku volju za suzbijanje zločina u porodici, posebno prema ženama.
U zagrebačkom kvartu Srednjaci pronađeno je beživotno tijelo starije ženske osobe, a prema dosadašnjim saznanjima, smrt je posljedica kaznenog djela. Žena je ubijena s više uboda oštrim predmetom, najvjerojatnije nožem, a vrata stana su obijena. Istraga je u tijeku.
Također, na drugom kraju Zagreba, na Maksimiru, muž je pucao na suprugu vatrenim oružjem, a ona je kasnije preminula od zadobivenih ozljeda u bolnici. Policija provodi očevid kako bi utvrdila pojedinosti ovog ubojstva.
Premijer Andrej Plenković osudio je ubojstvo dviju žena u Zagrebu, ističući da bi barem jedno od njih trebalo tretirati kao femicid, za koji je predviđena minimalna kazna zatvora od 10 godina. Takve kazne uvedene su kako bi se odvratile potencijalne počinitelje od ovakvih zločina, naglasio je Plenković, nazivajući ova djela jednima od najgnusnijih i nedopustivima za svaku osobu. Vlada je pokazala odgovornost u borbi protiv nasilja u obitelji, posebno nasilja nad ženama.
Ova tragična događanja u Zagrebu podsjećaju na ozbiljan problem nasilja u obitelji koji se mora rješavati sustavno i učinkovito. Hrvatska policija i pravosudni sustav provode istrage i poduzimaju mjere kako bi kaznili počinitelje ovih strašnih zločina i osigurali pravdu za žrtve. Pozivaju se građani da surađuju s vlastima i prijavljuju bilo kakve slučajeve nasilja u obitelji kako bi se spriječili daljnji tragični događaji.
Međutim, problem nasilja nad ženama i u obitelji nije samo hrvatski problem, već globalni problem koji zahtijeva zajednički angažman svih društvenih čimbenika i institucija u borbi protiv njega. Vlade diljem svijeta moraju poduzeti mjere za suzbijanje nasilja, osigurati potrebne resurse za zaštitu žrtava i promicati svijest o važnosti prevencije nasilja u obitelji.
Nasilje u obitelji može imati ozbiljne posljedice po fizičko i mentalno zdravlje žrtava te ostaviti trajne emocionalne ožiljke na njima i njihovim obiteljima. Stoga je važno pružiti podršku žrtvama nasilja, osigurati im sigurno okruženje i pravnu zaštitu te ih osnažiti da se bore protiv nasilnika i traže pravdu.
U Hrvatskoj postoji niz organizacija i udruga koje pružaju podršku žrtvama nasilja u obitelji, pružaju sigurno sklonište i psihološku pomoć te ih informiraju o njihovim pravima i mogućnostima zaštite. Također, država mora osigurati adekvatnu podršku tim organizacijama i osigurati da žrtve imaju pristup svim potrebnim resursima za oporavak i zaštitu.
Važno je i educirati javnost o problemu nasilja u obitelji, senzibilizirati ljude o posljedicama nasilja te ih potaknuti da se aktivno uključe u borbu protiv tog zločina. Samo zajedničkim naporima svih članova društva možemo stvoriti okruženje u kojem će nasilje biti neprihvatljivo i neće biti mjesta za počinitelje zločina nad ženama i u obitelji.
Hrvatska vlada mora nastaviti s provedbom mjera za suzbijanje nasilja u obitelji, jačati sustav zaštite žrtava i provoditi edukaciju o važnosti prevencije nasilja. Samo tako možemo zajednički raditi na stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve građane, bez straha od nasilja i zlostavljanja. Nasilje u obitelji nije privatna stvar, već društveni problem koji zahtijeva sustavni i odlučan odgovor svih nas.