Uhapšen muškarac zbog računarske prevare

Goran Petrović аватар

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su P. M. (1991) zbog postojanja osnova sumnje da je od decembra 2023. godine do danas vršio krivična dela pravljenje i unošenje računarskih virusa, neovlašćeni pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka i računarska prevara. Osumnjičeni se sumnjiči da je više puta zloupotrebio jednu platformu za platni promet i na taj način za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu više od 1.800.000 dinara. Policija je pregledom računara i računarske opreme koje osumnjičeni koristi pronašla dokaze o izvršenju navedenih krivičnih dela.

Ovim događajem se pokazuje važnost borbe protiv visokotehnološkog kriminala i potreba za stalnom nadogradnjom i unapređenjem tehnoloških kapaciteta policije. Visokotehnološki kriminal postaje sve učestaliji, pa je važno da državne institucije budu spremne da se nose s ovom vrstom krivičnih dela.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, broj krivičnih dela visokotehnološkog kriminala u porastu je u poslednjih nekoliko godina. U 2021. godini zabeleženo je 350 takvih krivičnih dela, dok je u 2022. godini taj broj porastao na 450. U 2023. godini već su zabeležena 234 slučaja visokotehnološkog kriminala. Ovo ukazuje na to da je potrebno povećati svest građana o opasnostima i rizicima koji dolaze sa korišćenjem računarskih sistema i platformi za plaćanje, te da je neophodno ulagati u obuku i opremu policije kako bi se suprotstavila ovoj pretnji.

Nadalje, važno je osnažiti saradnju sa drugim relevantnim institucijama, kao što su tužilaštvo i sudstvo, kako bi se procesuirali počinioci ovakvih krivičnih dela i osigurala pravda za žrtve. Efikasno procesuiranje krivaća i kazne koje se izriču može da posluži kao snažan odvraćajući faktor za potencijalne počinioce takvih krivičnih dela.

Osim toga, važno je ojačati preventivne mere kako bi se smanjio broj žrtava visokotehnološkog kriminala. Obrazovanje građana o opasnostima na internetu, kao i promocija sigurnih praksi prilikom korišćenja računara i elektronskih sistema, važan je korak u prevenciji ovakvih krivičnih dela. Takođe, potrebno je osnažiti tehničke mere zaštite i sigurnosti računarskih sistema i mreža kako bi se smanjio rizik od napada i zloupotreba.

U tom smislu, država treba da uloži u tehnološko osnaživanje policije, kako bi se obezbedilo efikasno detektovanje i suzbijanje visokotehnološkog kriminala. To uključuje ulaganje u posebno obučene timove za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, nabavku najsavremenije tehnološke opreme, kao i uspostavljanje saradnje sa međunarodnim institucijama koje se bave suzbijanjem ovakvih oblika kriminala.

U svetlu činjenice da je visokotehnološki kriminal postao globalni fenomen koji ne poznaje granice, međunarodna saradnja i razmena informacija od ključnog su značaja za efikasnu borbu protiv ove vrste kriminala. Srbija aktivno učestvuje u međunarodnoj saradnji u oblasti borbe protiv visokotehnološkog kriminala kroz razmenu iskustava, informacija i tehnološku podršku, što je od suštinskog značaja za efikasno suzbijanje ove pretnje.

Ukupno uzevši, visokotehnološki kriminal je ozbiljna pretnja savremenom društvu, te se neophodno je usredsrediti na prevenciju, detekciju i suzbijanje ovakvih krivičnih dela. To zahteva uspostavljanje koordinirane akcije državnih institucija, jačanje tehnoloških kapaciteta policije, obuku i edukaciju građana, kao i međunarodnu saradnju. Samo kombinacijom svih ovih faktora može se stvoriti otpornije društvo i efikasno suzbiti visokotehnološki kriminal.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije