Uhapšen službenik hrvatskog MSP koji je skrivao devet migranata u kući u Zagrebu

Goran Petrović аватар

U Zagrebu je danas uhapšen službenik hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova zbog skrivanja devet ilegalnih migranata u porodičnoj kući zajedno s dvojicom Indijaca. Četiri migranta su iz Bangladeša, a pet iz Pakistana, pokušali su pobeći policiji, ali su brzo uhvaćeni. Svi migranti su nakon toga zatražili azil. Policija je nekoliko dana nakon dojave da se u kući nalaze ilegalni migranti osigurala celo područje. Na kraju su privedeni svi osim jednog državljanina Indije, koji je u bekstvu. 64-godišnji službenik Ministarstva ispitan je u Opštinskom državnom tužilaštvu i pušten je da se brani sa slobode.

Portparolka zagrebačke Policijske uprave, Marija Goati, izjavila je: „Hrvatski državljanin je svoju kuću iznajmio drugoosumnjičenom. On je tu kuću opremio dušecima i donosio hranu osobama koje su se tu nalazile. Govorimo o jednom dogovoru trojice muškaraca s ciljem koristoljublja. Oni su omogućili ulazak kretanje i boravak stranih državljana na području Hrvatske.“

Nažalost, Hrvatska je postala ključna tranzitna tačka za migrante koji pokušavaju da stignu do zapadnoevropskih zemalja trbuhom za kruhom, a skrivanje i krijumčarenje migranata postaje sve češći problem. U poslednjih nekoliko godina, broj privedenih krijumčara migranata u Hrvatskoj je značajno porastao, a ovaj slučaj tek je jedan od mnogobrojnih.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2020. godini pronađeno je 2.685 nezakonitih migranata koje pokušavaju da uđu ili su nezakonito borave u Hrvatskoj, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine. Osim toga, broj krijumčara migranata koji su privedeni pod sumnjom da su umešani u krijumčarenje ljudi i drugih kršenja zakona takođe je značajno porastao.

Situacija sa migrantima u Hrvatskoj zahteva ozbiljnu pažnju i adekvatne mere kako bi se sprečilo ilegalno kretanje i boravak migranata u zemlji. Prisustvo i delovanje krijumčara migranata je ozbiljan problem koji zahteva hitno rešavanje kako bi se zaštitila sigurnost i integritet države i njenih građana.

Nedavni slučaj hapšenja službenika Ministarstva spoljnih poslova zbog skrivanja ilegalnih migranata samo je jedan od mnogobrojnih primera koji ukazuju na ozbiljnost problema sa krijumčarenjem migranata u Hrvatskoj. Neophodno je preduzeti efikasne mere kako bi se suzbilo delovanje krijumčara migranata i smanjio broj ilegalnih migranata u zemlji.

U isto vreme, Hrvatska bi trebala da radi na poboljšanju sistema azila i migracija kako bi pružila humanitarnu pomoć i zaštitu migrantima koji su u potrazi za sigurnošću i boljim životom. Ovo bi u kranjnjem moralo biti urađeno u skladu s međunarodnim standardima i principima ljudskih prava.

Hrvatskoj je potrebna sveobuhvatna strategija i saradnja s drugim zemljama i međunarodnim organizacijama kako bi se rešio problem ilegalnih migracija i krijumčarenja migranata. Ovaj problem zahteva koordinirane napore na nacionalnom i međunarodnom nivou kako bi se obezbedila sigurnost i zaštita za sve građane, uključujući i migrante. Takođe, neophodno je raditi na edukaciji i osnaživanju granične policije kako bi se sprečilo ilegalno prelaženje granica i boravak migranata u zemlji.

Hrvatska će se morati suočiti s izazovima migracija i krijumčarenja migranata i u budućnosti, posebno imajući u vidu promenljive geopolitičke i socijalne okolnosti u regionu. Stoga je ključno da se preduzmu odgovarajući koraci kako bi se obezbedila sigurnost i red u zemlji, uz poštovanje osnovnih ljudskih prava i dostojanstva svih ljudi, bez obzira na njihovu migracionu pozadinu.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije