Uhapšene su četiri osobe zbog poreske utaje, budžet je oštećen za više od 16 miliona dinara

Goran Petrović аватар

U zajedničkoj akciji inspektora Poreske uprave i poreske policije odseka u Kragujevcu, Čačku i Kraljevu, četiri osobe su lišene slobode, dok se za troje raspisala potraga. Sumnja se da su počinili krivična dela poreska utaja, poreska prevara i pranje novca u iznosu većem od 16 miliona dinara, čime su oštetili budžet Srbije za preko 48 miliona dinara.

Prvo osumnjičeno lice, kao faktički odgovorno lice u jednom privrednom subjektu, i drugo osumnjičeno lice, kao odgovorno lice u drugom privrednom subjektu, su u periodu od 1. marta do 31. oktobra 2023. godine, u poslovnim knjigama privrednih subjekata evidentirali su fiktivne e-fakture. Ove fakture su sačinjene od strane trećeg osumnjičenog, odgovornog lica u trećem privrednom subjektu, i potom su iskazane u PDV prijavama, čime su neosnovano zahtevali i ostvarili pravo na poreski kredit u ukupnom iznosu od 8.481.488 dinara.

Nakon evidentiranja lažnih e-faktura, osumnjičeni su tokom 2023. godine vršili prenos novca na poslovni račun trećeg privrednog subjekta. Također, preneseni novac je transferisan na račun četvrtog privrednog subjekta, a potom je uplaćen na privatne račune više fizičkih lica koja su novac odmah podizala i vraćala osumnjičenim licima.

Ovo je samo jedan u nizu slučajeva koji pokazuju važnost borbe protiv korupcije i poreskih prevara. Poreska uprava nastavlja sa svojim aktivnostima kako bi očuvala finansijsku stabilnost države i suzbila nelegalne aktivnosti koje ugrožavaju budžet Srbije. Takve aktivnosti mogu značajno uticati na ekonomiju zemlje i smanjiti mogućnosti za investicije i razvoj.

Kako bi se sprečile poreske prevara i utaja, Poreska uprava kontinuirano sprovodi različite mere nadzora i inspekcije. Ovo uključuje sistematsko praćenje poslovanja privrednih subjekata, analizu poslovnih knjiga, kao i saradnju sa drugim nadležnim organima kako bi se identifikovali potencijalni prekršaji i krivična dela.

U skladu sa tim, Poreska uprava kontinuirano unapređuje svoje tehnike i metode praćenja i nadzora, kako bi efikasno detektovala i suzbila nelegalne aktivnosti. Također, sprovode se edukativne kampanje i obuke kako bi se podigla svest o važnosti poštovanja poreskih propisa i obaveza.

Uz to, Poreska uprava sarađuje sa drugim državnim organima, kao što su policija, tužilaštvo i druge inspekcijske službe, kako bi delovali zajedno u borbi protiv korupcije i kriminala. Ovo uključuje razmenu informacija, zajedničke akcije i usklađivanje aktivnosti kako bi se efikasno reagovalo na slučajeve poreskih prevara i utaja.

Važno je naglasiti da ova akcija pokazuje odlučnost državnih organa da se suprotstave korupciji i nelegalnim aktivnostima. Kroz zajednički rad inspektora, policije i tužilaštva, postiže se veća efikasnost u suzbijanju krivičnih dela i zaštiti finansijskih interesa države.

Navedeni slučaj također ukazuje na potrebu za jačanjem sistema kontrole i nadzora, kako bi se sprečile poreske prevara i utaje. Kroz osnaživanje kapaciteta Poreske uprave i poboljšanje saradnje sa drugim organima, može se postići veći stepen efikasnosti i uspešnosti u borbi protiv korupcije i kriminala.

Očuvanje integriteta poreskog sistema od ključne je važnosti za održavanje finansijske stabilnosti države i obezbeđivanje sredstava za razvoj i investicije. Stoga, borba protiv poreskih prevara i utaja treba da bude prioritet svih državnih organa i institucija, kako bi se osigurala poštena i transparentna ekonomska sredina u kojoj se poštuju zakoni i pravila.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije