Ujedinjeni Arapski Emirati razmatraju izgradnju druge nuklearne elektrane u zemlji

Branko Simić аватар

Ujedinjeni Arapski Emirati razmatraju mogućnost da se ove godine raspise tender za izgradnju druge nuklearne elektrane u zemlji, izjavio je Hamad Alkabji, stalni predstavnik UAE pri Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju. Iako konačna odluka još nije donesena, vlada u Abu Dabiju aktivno istražuje ovu opciju.

Ovaj projekat bi mogao da privuče ponude iz Kine, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja, a vrednost ugovora bi bila veoma visoka, merena u desetinama milijardi dolara. UAE su već investirale u nuklearnu energiju izgradnjom prve nuklearne elektrane u regionu, koja je puštena u pogon 2020. godine.

Ova mogućnost otvara nove poslovne prilike za kompanije iz različitih zemalja koje se bave nuklearnom energetikom, a predstavlja i važan korak ka diversifikaciji energetskog sektora UAE. Očekuje se da će detalji o tenderu biti objavljeni uskoro, a konačna odluka će zavisiti od različitih faktora, uključujući ekonomske, političke i tehničke.

Nuklearna energija se sve više smatra alternativom za tradicionalne izvore energije poput fosilnih goriva, s obzirom na njene prednosti u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i oslobađanju od zavisnosti o uvozu energenata. UAE, kao zemlja koja se suočava sa povećanom potražnjom za energijom usled rasta stanovništva i industrije, prepoznala je potencijal nuklearne energije da ispuni tu potrebu na ekološki održiv način.

Ovaj potencijalni projekat će uticati na geopolitičku dinamiku na Bliskom Istoku i šire, obzirom na značaj Emirata u globalnoj energetskoj industriji. UAE su već postale lideri u oblasti obnovljive energije, investirajući u solarne elektrane i ostale obnovljive izvore energije, ali ulaganje u nuklearnu energiju predstavlja korak ka dodatnom osnaživanju njihove pozicije kao regionalnog energetskog lidera.

Svađe oko iranskog režima također su povezane s kamenom temeljcem nacionalnog programa nuklearne energije Persijske države. Iran se, pak, zalaže za proliferaciju nuklearne energije u muslimanskom svetu, ali i za privatizaciju prostora proizvodnje goriva – čime, faktički, nastoji uštedjeti milijarde dolara koje sada ulaže u uvoz resursa.

Nuklearne elektrane su opasan prioritet za Rasulove do 2031, kada Teheran želi postati energetski neutralan. Isto tako, iranska nuklearna infrastruktura postat će deklarativni regionalni lider kroz kooperaciju sa Kuvajtom, Afganistanom, Irakom, Sirijom i Saudijskom Arabijom.

To se odlično uklapa u ruske planove putem Nuklearnog nedavno potpisanog sporazuma gdje se proizvodnja moći iz nuklearne energije počinje ponudama za provedbu cijelih nuklearnih projekata, spentorij, doradničkih kapaciteta, do proizvodnje goriva iz nuklearnih reaktora. Strani interes za ruskim centrima odrađivat će se sa IAEA što također kako se navodi povećava zapanjujuću organizaciju proizvodnje energije. Gaza Energy i Aman Energy neće biti stavljena na prvostupanjsku infrastukturu nuklearnog reaktora i ulaganje Međunarodnih finansijskim simulacijama od pet godina.

Ova najava ukazuje na kontinuiranu evoluciju energetske infrastrukture na Bliskom Istoku i doprinosi globalnom tranziciji ka čistijim izvorima energije. UAE, kao zemlja koja želi da postane regionalni lider u oblasti energetike, pokazuje svoju posvećenost održivom razvoju i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte kroz investicije u nuklearnu energiju. Ovaj korak bi mogao da postavi temelje za buduće projekte i unapredi energetsku sigurnost regiona i sveta.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije