UKRAJINCI SABOTIRAJU SNABDEVANJE: Gasprom povećao isporuke gasa za Evropu

Stefan Nikolić avatar

Ruska kompanija Gasprom je saopštila da su današnje isporuke gasa za Evropu putem Ukrajine, preko kraka gasovoda Sudža, iznosile 44,1 milion kubnih metara (mcm). Ova količina je za 0,14 mcm veća u poređenju sa jučerašnjim isporukama, kada je zabeleženo 43,96 mcm. Ove informacije su preneli iz Gasproma, a izveštava Rojters.

Važno je napomenuti da je Ukrajina odbila zahtev Gasproma da se snabdevanje gasom obavlja preko drugog velikog kraka, poznatog kao Sohranovka. Ovo je dodatno zakomplikovalo situaciju u vezi sa isporukama gasa prema Evropi, s obzirom na to da se gasovod Sohranovka koristi za transport gasa iz Rusije do evropskih zemalja.

U međuvremenu, generalni direktor gasne kompanije GTS Operator Ukrajine, Sergej Makogon, je pre dva dana pozvao nemačku vladu da isključi gasovod Severni tok 1, naglašavajući potrebu za alternativnim izvorima snabdevanja gasom. On je predložio da se umesto toga koristi ukrajinski sistem za prenos gasa, koji bi mogao da obezbedi stabilnije snabdevanje.

Ove vesti dolaze u trenutku kada se Evropa suočava sa ozbiljnim izazovima u oblasti energetike, nakon što su ruske isporuke gasa smanjene zbog sukoba u Ukrajini i sankcija koje su uvedene protiv Moskve. U svetlu ovih događaja, evropske zemlje su sve više fokusirane na diversifikaciju svojih izvora energije i smanjenje zavisnosti od ruskog gasa.

Gasprom je ranije isticao kako su isporuke gasa preko Ukrajine ključne za evropske potrošače, ali su i sami ukrajinski zvaničnici izrazili zabrinutost zbog mogućih prekida isporuka. Mnogi analitičari smatraju da su ovakvi potezi i zahtevi usmereni ka jačanju pozicije Ukrajine u pregovorima o energiji i smanjenju zavisnosti od ruskih isporuka.

Uprkos ovim izazovima, Gasprom i dalje nastavlja da isporučuje gas kroz postojeće rute, iako je situacija uvek podložna promenama. Ukrajinski sistem za prenos gasa ima kapacitet da podrži značajne količine gasa, a njegovo korišćenje može predstavljati rešenje za trenutne probleme.

Evropa se suočava sa hladnijim mesecima, a zalihe gasa su postale ključne za obezbeđivanje grejanja i električne energije. U tom smislu, svaka promena u snabdevanju može imati značajan uticaj na tržište i cene gasa, što dodatno otežava situaciju za zemlje koje zavise od uvoza energije.

U svetlu ovih dešavanja, važno je pratiti dalji razvoj situacije i reakcije zemalja članica EU, kao i samih energetskih kompanija. Mnoge zemlje već razmatraju alternative, uključujući obnovljive izvore energije i povećanje domaće proizvodnje, kako bi smanjile zavisnost od ruskog gasa.

U ovoj situaciji, saradnja između Ukrajine i evropskih zemalja može igrati ključnu ulogu u obezbeđivanju stabilnosti snabdevanja. Dok se sukobi u Ukrajini nastavljaju, sve više se postavlja pitanje kako će se evropski energetski sektor prilagoditi novonastalim okolnostima i koje strategije će biti primenjene za očuvanje energetske sigurnosti.

Sve ovo ukazuje na to da je situacija u oblasti energetike daleko od rešenja, a pregovori i političke odluke će imati dugoročne posledice na energetske strategije i ekonomije u regionu. Gasprom i ukrajinske vlasti će morati da pronađu zajednički jezik kako bi obezbedili kontinuirane isporuke i stabilnost na tržištu gasa, dok se Evropa suočava sa sve većim izazovima u vezi sa energijom.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije