Uleteo preko terase kod bivše devojke: Uzeo nož, pa je jurio da je ubije! Majka sve sprečila

Goran Petrović аватар

Beogradska policija uhapsila je muškarca R.M. (46) pod sumnjom da je bivšoj devojci ušao u stan i pretio da će je ubiti nožem, dok je njena majka bila prisutna. Nesrećna žena je uspela da pobegne u sobu i zaključa se, ali je muškarac uspeo da provali, obori je i pretuče.

Prema izvorima, muškarac je ušao kroz terasu u stan bivše devojke i nakon kraće rasprave zapretio joj nožem. Ona je uspela da pobegne u drugu sobu i zaključa se, ali je muškarac provalio, oborio je na krevet i pretukao je, sve to dok je majka bila prisutna.

Policija je efikasno reagovala i uhapsila R.M., kod njega je pronađen nož kojim je pretio devojci. Muškarcu je određen pritvor do 48 sati, a slučaj je prijavljen Drugom osnovnom javnom tužilaštvu. R.M. se tereti za ugrožavanje sigurnosti.

U drugom događaju, Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu kojom je Vladimiru Vaciću (47) iz Niša izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi zbog ubistva brata Bobana Vacića (52) sekirom u porodičnoj kući u Kunovičkoj ulici u Nišu.

Ovo su samo neki od primera nasilja koji se dešavaju u našoj zemlji. Nasilje u porodici je veoma ozbiljan problem koji zahteva hitnu reakciju i angažovanje svih relevantnih institucija. Prema istraživanjima, više od polovine žena u Srbiji je pretrpelo neki oblik nasilja od strane partnera ili člana porodice.

Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtve, kao što su fizičke povrede, trauma, psihički problemi, pa čak i smrt. Zato je važno da se žrtvama pruži adekvatna zaštita i podrška, da se nasilnici adekvatno procesuiraju i kazne, i da se sprovode preventivne mere kako bi se smanjio broj slučajeva nasilja u porodici.

Jedan od načina da se suzbije nasilje u porodici je edukacija i podizanje svesti o ovom problemu. Potrebno je raditi na prevenciji nasilja, edukovati javnost o pravima žrtava i dostupnim institucijama za pomoć, te podsticati prijavljivanje slučajeva nasilja kako bi se sprečila nova stradanja.

Takođe, važno je da se pruži podrška žrtvama nasilja, kako bi se osećale sigurnije i imale hrabrosti da se suprotstave nasilnicima i potraže pomoć. Centri za socijalni rad, sigurne kuće, SOS telefoni i druge organizacije pružaju podršku ženama žrtvama nasilja i pomažu im da prevaziđu traume i započnu novi život bez straha.

Takođe, neophodno je unaprediti saradnju između svih institucija koje se bave ovim problemom, kao što su policija, tužilaštvo, sudstvo, zdravstvene ustanove, centri za socijalni rad i nevladine organizacije. Samo zajedničkim naporima i koordinacijom možemo efikasno suzbiti nasilje u porodici i zaštititi žrtve.

Uz sve napore koji se preduzimaju na suzbijanju nasilja u porodici, važno je promeniti društvene norme i stavove koji tolerišu ili opravdavaju nasilje. Neophodno je raditi na promociji rodne ravnopravnosti, edukaciji mladih o zdravim odnosima i rešavanju konflikata na miran i konstruktivan način.

Nasilje u porodici nije privatna stvar, već društveni problem koji zahteva odgovor cele zajednice. Svaka žrtva zaslužuje da bude zaštićena i podržana, a nasilnici moraju da snose odgovornost za svoje postupke. Samo zajedno možemo stvoriti sigurnije i pravednije društvo za sve svoje građane.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije