U malom mestu Dicmo, na putu između Splita i Sinja, nedavno su osvanuli ustaški simboli ispisani crnim sprejem ispred pravoslavnog groblja i hrama Uspenja Presvete Bogorodice. Na putu ispred kapije groblja u dužini od oko pet metara ispisani su ustaško slovo ‘U’ i skraćenice ustaškog pokliča „za dom spremni“ i Nezavisne Države Hrvatske, uz krst i šahovnicu sa prvim belim poljem. Simboli su ispisani sredinom prošle sedmice.
U Dicmu se nije dogodilo ništa slično još od vremena rata. Nadležne službe na čelu s načelnikom Opštine Dicmo Petrom Maretićem brzo su reagovale, kao i policija. Nadaju se da će se vrlo brzo otkriti ko je i zašto napisao ustaške poruke. Hrvati i Srbi u ovom kraju žive zajedno, bez ikakve mržnje i netrpeljivosti, rekao je portal hrvatskog nedeljnika Novosti i predsednik Veća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije Božidar Simić, koji je poreklom iz ovog kraja.
Istorija ustaškog pokreta je mračna i bolna, i simboli koji su osvanuli u Dicmu izazivaju nelagodu, posebno kod Srba koji se sećaju zločina počinjenih u NDH tokom Drugog svetskog rata. Zbog toga je ovakvo ispoljavanje ustaškog simbolike uznemirujuće i problematično.
Pravoslavno stanovništvo u mestu je uznemireno i zabrinuto zbog ovog nemilog događaja. Crkveni zvaničnici nisu želeli da komentarišu ove nedavne događaje. Nadaju se da će nadležne službe brzo otkriti počinioce i sprečiti dalje ispoljavanje ovakve netrpeljivosti i mržnje.
Ustaška simbolika je zabranjena u Hrvatskoj, a osobe koje je koriste suočavaju se sa oštrim kaznama. Ova nedavna pojava simbola iz Drugog svetskog rata u Dicmu je jasno kršenje zakona i izaziva zabrinutost kod mnogih.
Ovaj događaj ponovo je pokrenuo diskusije o netrpeljivosti i nacionalnoj mržnji u Hrvatskoj, što je pitanje koje se dugo pokušava rešiti. Multietničko stanovništvo Hrvatske svedoči o dugoj istoriji sukoba i netrpeljivosti, a ovakve pojave u Dicmu samo produbljuju te podele.
Zakon u Hrvatskoj zabranjuje rehabilitaciju ustaškog režima i simbolike, kao i bilo kakvo promovisanje netrpeljivosti među narodima. Međutim, ovi događaji ukazuju na to da problem nacionalne mržnje i dalje postoji i da još uvek nisu pronađena adekvatna rešenja.
Načelnik Opštine Dicmo Peter Maretić uputio je izvinjenje svim stanovnicima Dicma, posebno pravoslavnoj zajednici, zbog ovih ustaških simbola koji su osvanuli ispred pravoslavnog groblja. Rekao je da je to uznemirujuće i neprihvatljivo, i da će se uložiti maksimalni napor da se pronađu odgovorni i spreči dalje širenje mržnje i netolerancije.
Nadležne službe su izrazile odlučnost da se pronađu počinioci i kazne, a istovremeno će sprovesti mere zaštite kako bi se sprečilo dalje ispoljavanje ovakvih simbola. Nadaju se da će brzom reakcijom sprečiti dalje zaoštravanje odnosa među etničkim i verskim zajednicama u Dicmu.
Ovi nedavni događaji u Dicmu ukazuju na to da problem netrpeljivosti i nacionalne mržnje još uvek postoji i da zahteva veći napor i angažman kako bi se rešio. Potrebno je raditi na izgradnji tolerancije, poštovanja i razumevanja među narodima i verskim zajednicama, kako bi se izbegli slični događaji u budućnosti.
Ovaj incident podseća na važnost borbe protiv mržnje i netrpeljivosti, i poziva na solidarnost i zajedničku borbu za mir i razumevanje među ljudima. Samo zajedničkim naporima možemo prevazići podele i izgraditi bolju budućnost za sve nas.