Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je danas sudu optužni predlog protiv M.N. (44) zbog sumnje da je izvršila krivično delo prevara. Optuženi se tereti da je 2. januara 2019. godine izvršila prevaru u prostoru Tržnog centra „Delta city“ na Novom Beogradu.
Prema tvrdnjama Tužilaštva, M.N. je dovela i održavala u zabludi lažnim prikazivanjem činjenica oštećene osobe, koja je na njeno nagovaranje zaključila ugovore sa mobilnim operaterom VIP uz plaćanje učešća i uz uveravanje da će M.N. preuzeti ugovorne obaveze. Nakon što je oštećena predala M.N.-u mobilne telefone marke iPhone i Samsung Galaxy S9, ona je ih je dalje prodavala trećim licima, stekavši protivpravnu imovinsku korist u vrednosti od 241.200 RSD.
Tužilaštvo je predložilo da sud nakon održanog glavnog pretresa i izvedenih dokaza proglasi M.N. krivom i osudi na kaznu zatvora od dve godine, uz obavezno plaćanje novčane kazne u iznosu od 150.000 dinara.
Ovakvi slučajevi prevare su vrlo ozbiljni i utiču ne samo na oštećene osobe, već i na društvo u celini. Prema istraživanjima, prevara je jedan od najčešćih oblika kriminala, a brojne studije ukazuju na to da se ovakvi slučajevi sve češće dešavaju. Upravo iz tog razloga je od izuzetne važnosti da se ovakvi slučajevi ozbiljno istražuju i da počinioci budu adekvatno kažnjeni.
Poređenja radi, u 2018. godini, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, desilo se 12.522 krivična dela prevare, što pokazuje ozbiljnost situacije. S obzirom na to da su ovi brojevi sve veći, važno je raditi na prevenciji i suzbijanju ovakvih slučajeva.
Postavlja se pitanje kako se zaštititi od prevare i šta treba činiti ako postanemo žrtve? Pre svega, važno je biti informisan o vrstama prevara i pratiti aktuelna upozorenja. Takođe, treba biti oprezan prilikom zaključivanja ugovora i prilaganja svojih ličnih podataka nepoznatim osobama.
Ukoliko postanemo žrtve prevare, važno je odmah prijaviti slučaj nadležnim organima, poput policije ili tužilaštva. Takođe, treba sačuvati sve relevantne dokaze i dokumentaciju kako bi istražni organi imali što više informacija o slučaju.
Važno je podići svest građana o ovakvim slučajevima i raditi na edukaciji o prevenciji prevare. Takođe, država i nadležni organi trebaju raditi na unapređenju zakona i kažnjavanju počinilaca ovakvih dela kako bi se smanjio broj slučajeva prevare.
U Srbiji se sprovode brojne inicijative i kampanje za edukaciju građana o prevenciji prevare, ali je važno da se ovakve aktivnosti unapređuju i da se radi na stalnom unapređenju zakonskih okvira.
Prevare su ozbiljan društveni problem koji zahteva ozbiljan pristup i rešavanje. Važno je da se svi složimo da je to vrsta kriminala koja zahteva maksimalnu pažnju i napore svih nadležnih institucija.
U ovom slučaju, nadležno tužilaštvo je preduzelo korake ka kažnjavanju počinioca, ali važno je da se takvi postupci nastave i da se počinioci ovakvih dela adekvatno kažnjavaju. Samo tako možemo doprineti smanjenju broja slučajeva prevare i osigurati sigurno okruženje za sve građane.
U završnici, prevare su ozbiljan problem koji zahteva ozbiljan pristup društva u celini. Važno je raditi na edukaciji i prevenciji, ali isto tako i kažnjavanju počinilaca. Jedino zajedničkim naporima možemo doprineti smanjenju broja prevare i stvaranju sigurnog okruženja za sve građane.