Novinska agencija Tanjug dobila je danas preteće pismo na redakcijski mejl, koje je potpisano kao „Trim Bardhi“, u kojem se navodi da će novinari Tanjuga biti metkom u potiljak kada kroče na AP KiM. Osoba koja je poslala pismo optužuje Tanjug za propagandu, šovinizam i ratnohuškaštvo, posebno zbog korišćenja naziva „AP KiM“ za Kosovo u službi Aleksandra Vučića. Pretnja u pismu je jasna i ozbiljna, navodi se da prate svakog novinara Tanjuga na Kosovu i da će neko od njih biti meta sledeći put kad kroče na Kosovo. Tanjug je reagovao i saopštio da su angažovali sve nadležne službe povodom ovih pretnji.
Ovo nije prvi put da novinari u Srbiji dobijaju pretnje ili su meta nasilja. Sloboda medija u Srbiji je veoma ugrožena, a novinari se često suočavaju sa pritiscima, pretnjama i nasiljem, posebno kada javno izražavaju kritike ili istinu koja se ne slaže sa vladajućom politikom. Pretnje poput ovih ne smeju ostati nekažnjene, jer svaka pretnja novinarima predstavlja napad na slobodu izražavanja i demokratske vrednosti.
Tanjug je jedna od najpoznatijih novinskih agencija u Srbiji, sa velikim uticajem i reputacijom. Njihov rad je važan za informisanje građana i održavanje javnog dijaloga, a pretnje koje su dobili predstavljaju ozbiljnu opasnost po njihov integritet i bezbednost. Nadamo se da će nadležne institucije brzo reagovati i pronaći počinioce ovih pretnji, kako bi zaštitili novinare i osigurali njihovu slobodu izražavanja.
Sloboda medija je osnovno ljudsko pravo i ključni element demokratije. Bez slobodnih medija, nema pravne države, transparentnosti ili odgovornosti vlasti. Novinari su stub demokratije, jer omogućavaju građanima pravovremene i istinite informacije o događajima u društvu. Zato je važno podržati novinare i medije u njihovom radu, kao i osuditi svaki oblik nasilja ili pritiska na novinare.
Pretnje novinarima nisu samo napad na pojedince, već i na celokupno novinarstvo i medijsku slobodu. Kada novinari postanu meta nasilja ili pretnji, to stvara atmosferu straha i autocenzure među novinarskom zajednicom. To može dovesti do samocenzure i smanjenog kritičkog izveštavanja, što na kraju šteti demokratiji i javnom interesu.
Zato je važno osuditi bilo kakav napad na novinare i medije, i pružiti im podršku u njihovom radu. Novinari rade u teškim uslovima, često rizikujući svoju bezbednost kako bi javnost bila informisana. Njihov rad treba ceniti i poštovati, a napadi na njih treba sankcionisati i osuditi. Samo tako možemo očuvati slobodno novinarstvo i demokratske vrednosti u društvu.
Važno je da javnost bude solidarna sa novinarima u ovakvim situacijama i da se zajedno suprotstavimo pritiscima i nasilju nad novinarima. Samo ujedinjeni možemo izboriti se za slobodne medije i demokratsko društvo u kojem se poštuju ljudska prava i slobode.
Krajnje je vreme da društvo stane u odbranu novinara i medijske slobode, kako bi se osigurala transparentnost, odgovornost i demokratske vrednosti u našem društvu. Novinari su važni čuvari javnog interesa i vrednosti demokratije, i njihov rad treba podržati i zaštiti od svih pretnji i pritisaka. Samo tako možemo izgraditi slobodno i odgovorno društvo, u kojem se poštuju ljudska prava i slobode svakog pojedinca.