BEOGRAD – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji od strane predsednika Donalda Trampa veoma značajan potez. Ona je istakla da je to neuobičajeno i da pokazuje posebnu pažnju američkog predsednika prema Srbiji. „Nije uobičajeno da predsednik SAD lično objavi ime svog ambasadora, što dodatno naglašava važnost ovog imenovanja,“ rekla je Brnabić u intervjuu za TV Pink.
Brnabić je dodala da će se tek videti kako će to uticati na odnose između Srbije i SAD, ali je izrazila nadu da će to biti znak dobre volje. „Ne želim da licitiram o tome, ali svakako je važno da je osoba srpskog porekla postavljena na ovu poziciju,“ naglasila je ona.
U međuvremenu, Brnabić je kritikovala rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića, za, kako je rekla, kršenje Ustava i diskriminaciju studenata. Ona je istakla da Đokić, stavljajući sebe iznad zakona, direktno krši član 21. Ustava Republike Srbije koji zabranjuje diskriminaciju. „On na brutalni način diskriminiše studente, posebno one koji su učestvovali u protestima,“ izjavila je Brnabić.
Predsednica Skupštine je naglasila da će zahtevati odgovornost Đokića za diskriminaciju i da će se boriti protiv njegovih postupaka dokle god bude bila u politici. Prema njenim rečima, Đokić je svojim delovanjem stvorio razdor među studentima, favorizujući one koji su u plenumima, dok je ostale ignorisao. „Ne mogu da se pomirim sa tim da postoji neko ko se stavlja iznad zakona,“ dodala je Brnabić.
Brnabić je takođe komentarisala nedavni napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović, naglašavajući da taj incident nema političku konotaciju, već ličnu. „Nasilje nije opravdano, bez obzira na okolnosti,“ izjavila je ona, dodajući da je napad izvršen od strane osobe koja ima psihičke probleme. Istakla je da se napad zloupotrebljava u političke svrhe, a da je i unuka napadačice student na istom fakultetu.
Predsednica je dodala da je država pokazala veliku toleranciju prema protestima i blokadama, naglašavajući da bi oni koji organizuju blokade želeli da se predstave kao žrtve državnog aparata. „Sve je to osmišljeno kroz plenume kako bi se stvorila slika o napadu na omladinu,“ kazala je Brnabić.
Ona je takođe kritikovala Đokića zbog obmanjivanja javnosti i neispunjavanja obećanja o planu nadoknade za propušteno vreme tokom studentskih protesta. „Nikada nismo videli taj plan nadoknade, jer on ne postoji,“ rekla je Brnabić, izražavajući sumnju u Đokićeve tvrdnje.
Brnabić je zaključila da je Aleksandar Vučić bio najviše podržan Đokiću kada je trebalo da postane rektor, dok ga sada kritizuje zbog njegovog ponašanja. „Bili smo najbolji na svetu kada je trebalo da zasedi u svoju rektorsku fotelju,“ naglasila je ona.
Kako se situacija razvija, čini se da će odnosi između Srbije i SAD, kao i unutrašnja politička dinamika u zemlji, ostati u fokusu medijske pažnje. Brnabić je pokazala odlučnost da se bori protiv diskriminacije i nepravde unutar obrazovnog sistema, dok su komentari na imenovanje novog ambasadora naglasili važnost međunarodnih odnosa u kontekstu nacionalnih interesa. S obzirom na sve ove aspekte, Srbija se suočava sa izazovima koji će oblikovati njen politički pejzaž u budućnosti.