DO sredine godine u Srbiji će na snagu stupiti novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, čiji se nacrt očekuje u aprilu. Ovaj zakon donosi značajne promene, među kojima su ukidanje probne vozačke dozvole, trajno oduzimanje vozila za najteže prekršaje, kao i uvođenje pametnih kamera sa veštačkom inteligencijom koje će automatski beležiti prekršaje.
Prema rečima Slaviše Lakićevića, načelnika Uprave saobraćajne policije u MUP-u, ovo će biti prvi potpuno novi Zakon o bezbednosti saobraćaja od 2009. godine, a uvođenje novih pravila je neophodno zbog trenutnog stanja bezbednosti na putevima. Važeći zakon iz 2009. godine pretrpeo je 18 izmena, a poslednja izmena dogodila se u 2023. godini kada je promenjeno 53 člana. Lakićević je naglasio da je važno stvoriti zakon koji će biti realan, primenjiv i usklađen sa zakonima EU.
Novi zakon bi predvideo da mladi vozači dobiju standardnu vozačku dozvolu sa posebnim kodom koji ukazuje na ograničenja, umesto trenutne probne dozvole. Ovo bi im omogućilo da voze i u inostranstvu, što trenutno nije moguće. Pored toga, mogla bi se uvesti mogućnost praćenja vozača nakon položenog ispita, čime bi se dodatno podigla bezbednost.
Jedna od najznačajnijih novina je automatski nadzor saobraćaja putem pametnih kamera koje će prepoznavati prekršaje kao što su prolazak kroz crveno svetlo ili prekoračenje brzine. Ove kamere će slati kazne automatski, što bi moglo značajno smanjiti broj prekršaja na putevima. Takođe, planira se uvođenje bonusa za vozače koji nisu počinili nijedan prekršaj u određenom vremenskom periodu, kao što su popusti na osiguranje ili smanjenje poreza na vozila.
Digitalni dosije vozača će omogućiti svakom vozaču da putem aplikacije prati svoje prekršaje, kazne i tehničku ispravnost vozila. Uvođenje mobilnih tehničkih pregleda vozila takođe je deo novog zakona, što podrazumeva kontrolu tehničke ispravnosti vozila direktno na putu, uz merenje brzine pomoću mobilnih uređaja.
Jedan od ključnih ciljeva novog zakona je unapređenje bezbednosti pešaka. Lakićević je naglasio da će biti precizno definisane obaveze vozača prema pešacima, kao i strože kazne za nepoštovanje pravila na pešačkim prelazima. Posebna pažnja biće posvećena ranjivim kategorijama, poput dece, a predviđeno je uvođenje trostruko većih kazni za prekršaje učinjene u prisustvu dece mlađe od 12 godina.
Planira se i uvođenje specijalnih zona sa ograničenjem brzine za motorna vozila, gde će prioritet imati pešaci i biciklisti. U ovim zonama, vozači će biti obavezni da se kreću brzinom od 20 km/h, čime bi se dodatno zaštitili najranjiviji učesnici u saobraćaju.
Lakićević je istakao da je važno da novi zakon prođe javnu raspravu, zatim proceduru u Vladi i Skupštini, kako bi se obezbedila adekvatna primena i prilagođavanje. Očekuje se da će ovo biti jedan od najvećih zakona po broju članova i obimu materije, a njegov cilj je unapređenje bezbednosti saobraćaja u Srbiji.
U svetlu svih ovih promena, vozači će morati da budu svesni novih pravila i obaveza, kao i mogućih kazni za prekršaje. Ovaj novi pristup bezbednosti saobraćaja se može smatrati proaktivnim korakom ka smanjenju nesreća i poboljšanju stanja na putevima. Ukoliko se novi zakon usvoji i implementira, očekuje se da će doprineti većoj sigurnosti svih učesnika u saobraćaju.