Ta odluka Apelacionog suda dovela je u pitanje pravdu za ubijene novinare u Srbiji, kao i njihovu sigurnost. Ova presuda je naišla na osudu ne samo od strane novinarskih udruženja i organizacija civilnog društva, već i od strane međunarodne zajednice.
Slavko Ćuruvija, vlasnik i urednik lista „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“, ubijen je 11. aprila 1999. godine ispred svoje kuće u Beogradu. Optuženi za njegovo ubistvo su bivši agenti Državne bezbednosti Milan Radonjić i Ratko Romić, koji su prvobitno bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora, ali je sada ta presuda poništena.
Ovo ubistvo se dogodilo u periodu kada je Srbija bila pod režimom Slobodana Miloševića, a politička klima bila je opasna i neprijateljska prema novinarima. Slavko Ćuruvija, poznat po svom kritičkom izveštavanju o vlasti, bio je meta napada i pretnji, ali nikada nije dobio adekvatnu zaštitu od državnih organa.
Ovo nije prvi put da optuženici za ubistvo novinara budu oslobođeni krivice. To predstavlja ozbiljan udarac za slobodu medija i slobodu izražavanja u Srbiji. Novinari se suočavaju sa sve većim pritiscima, pretnjama i nasiljem, a odsustvo efikasnih istraga i osude za napade na novinare stvara atmosferu straha i cenzure.
Ova presuda takođe baca senku sumnje na pravosudni sistem Srbije. Mnogi se pitaju da li je pravda zaista slepa i da li postoji politički uticaj na sudije i njihove odluke. Povlači se i pitanje da li će i ubice novinara u drugim slučajevima biti izvedene pred lice pravde ili će ostati neistraženi i nekažnjeni.
Veran Matić i mnogi drugi aktivisti, novinari i građani traže odgovore i traže pravdu za ubijene novinare. Oni ne odustaju od borbe za slobodu medija i sigurnost novinara. Slobodni mediji su ključni za demokratiju i vladavinu prava, a napadi na novinare su napadi na demokratske vrednosti i slobodno društvo.
Međunarodna zajednica takođe mora da preduzme akciju i podrži napore za pravdu. Evropska unija, Savet Evrope i druge relevantne organizacije trebaju da osude ovu presudu i da pozovu vlasti u Srbiji da preduzmu korake kako bi osigurale sigurnost novinara i da obezbedile nezavisno i efikasno pravosuđe.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, takođe je upozorio da je ova presuda veoma loša za Srbiju i da će nanela štetu ugledu zemlje i pravosudnom sistemu. On je naveo da će biti preduzeti koraci kako bi se istražilo zašto je doneta takva odluka, i kako bi se obezbedila pravda za Slavka Ćuruviju i njegovu porodicu.
Uprkos ovoj oslobađajućoj presudi, borba za pravdu i sigurnost novinara mora da se nastavi. Ovo je test za pravosudni sistem i političku volju vlasti da se suprotstave nasilju nad novinarima. Nema slobodnog društva bez slobodnih medija, pa je važno da se pravda i bezbednost za novinare postave kao prioritet.
Ubistvo Slavka Ćuruvije je simbol borbe za slobodu medija i demokratiju. Njegova smrt i oslobađajuća presuda za ubice nas podsećaju na ozbiljne pretnje koje mediji i novinari i dalje nose u ostvarivanju svojih profesionalnih dužnosti. Svi mi kao društvo moramo da stojimo u zaštiti slobode medija i da insistiramo na odgovornosti za napade na novinare. Postavljanje pravde i sigurnosti kao prioriteta je ključni korak ka izgradnji demokratskog društva u kojem vladaju vladavina prava i poštovanje ljudskih prava. Ova presuda mora da bude podstrek za još snažniji angažman svih nas u borbi za slobodne medije i sigurnost novinara.