Vlada Srbije je donela novu Uredbu koja reguliše uslove i način izvoza matičnih ćelija iz krvi pupčanika na zahtev pacijenta. Ova uredba omogućava skladištenje matičnih ćelija u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva dok se ne formira takva banka u Srbiji. Propisi su u skladu sa zakonodavstvom koje se odnosi na biomedicinu.
Prema informacijama objavljenim u Službenom glasniku, na izvoz matičnih ćelija primenjuju se i odredbe koje se tiču spoljnotrgovinskog poslovanja. Trudnice koje žele da zatraže ovu uslugu mogu da podnesu zahtev Ministarstvu zdravlja, tačnije Upravi za biomedicinu. Zahtev se može podneti direktno ili putem pravnog lica koje predstavlja inostranu banku.
Ukoliko je podnosilac zahteva u braku ili vanbračnoj zajednici, potrebna je saglasnost supružnika, odnosno partnera. Sva potrebna dokumentacija mora biti dostavljena u originalu ili kao overena kopija. Direktor Uprave za biomedicinu je ovlašćen da odobri izvoz matičnih ćelija ukoliko postoji opravdan razlog za to. Ova odobrenja važe četiri meseca od dana izdavanja.
Izvoznik je obavezan da dostavi Upravi za biomedicinu dokaz o izvozu najkasnije 15 dana nakon realizacije. Uredba takođe precizira da se prikupljanje krvi iz pupčanika može izvršiti tek nakon dobijene dozvole i da se ne može pristupiti ovom postupku pre 34. nedelje trudnoće.
Prikupljanje krvi iz pupčanika može započeti samo nakon što trudnica da svoj pismeni pristanak, koji uključuje izjavu o metodi prikupljanja (in utero ili nakon porođaja). Bitno je napomenuti da se saglasnost ne sme uzimati tokom porođaja ili kada je trudnica pod dejstvom analgetika ili anestezije.
Uredba takođe naglašava da medicinski stručnjaci, posebno specijalisti ginekologije i akušerstva, ne smeju utiču na odluku trudnice ili budućih roditelja o izboru inostrane banke za skladištenje matičnih ćelija. Takođe, zdravstvene ustanove i njihovi zaposleni ne smeju reklamirati ili promovisati usluge inostranih banaka ljudskih ćelija i tkiva.
Ova uredba predstavlja značajan korak napred u oblasti biomedicine i pruža trudnicama mogućnost da sačuvaju matične ćelije svog deteta u inostranstvu, što može imati dugoročne zdravstvene koristi. Očekuje se da će se implementacija ovih pravila i propisa odvijati u skladu sa međunarodnim standardima i praksama, što će doprineti poboljšanju zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenata u Srbiji.
U svakom slučaju, trudnice i njihovi partneri treba da se informišu o svim aspektima ovog procesa, kako bi doneli informisanu odluku koja će biti najbolja za njih i njihovo dete.