Vlast se osvaja na izborima, a ne opanjkavanjem sopstvene zemlje

Stefan Nikolić аватар

Mađarski evropski parlamentarac Andor Deli nedavno je izrazio svoje nezadovoljstvo zbog rasprave u Evropskom parlamentu o postizbornim dešavanjima u Srbiji. Deli smatra da je ova rasprava preuranjena i organizovana pre nego što su objavljeni zvanični izveštaji međunarodnih posmatrača. On ističe da se osvajanje vlasti odvija na demokratskim izborima, a ne na kritikovanju vlastite zemlje pred stranim auditorijumom i preko međunarodnih institucija.

Deli smatra da je debata oko nezadovoljstva opozicije rezultatima izbora organizovana previše brzo i pre nego što su objavljeni relevantni izveštaji. On naglašava da se može razgovarati o utiscima i glasinama, ali da nema nikakvog relevantnog materijala koji bi podržao ovakvu debatu.

Na pitanje novinara da li je Evropski parlament okrenut protiv Srbije, Deli je naveo da opozicija u Mađarskoj od 2010. godine, od kada je Fides na vlasti, treba da radi na osvajanju vlasti na odgovoran način, ako već želi da preuzme kontrolu. On dodaje da je ova situacija slična onoj koja se godinama dešava u Mađarskoj i da je neophodno pridržavati se demokratskih principa i postignutih rezultata na izborima.

Iako rasprave o političkim pitanjima obično izazivaju kontroverze, činjenica je da su izbori u Srbiji bili u središtu pažnje međunarodne zajednice i da su rezultati izbora bili predmet debate u Evropskom parlamentu.

Međutim, postavlja se pitanje da li je rasprava stvarno preuranjena i da li je pravilan trenutak za takve diskusije. Deli je upravu kada kaže da je neophodno sačekati relevantne izveštaje međunarodnih posmatrača pre nego što krenemo u diskusiju o postizbornim dešavanjima.

Srbija se suočava sa brojnim izazovima, a politička situacija nakon izbora je jedna od najvažnijih tema. Postoji različita mišljenja o tome kako je vlast sprovedena izbore i kako su opozicione stranke reagovale na rezultate. Ovakve rasprave su normalne u demokratskim društvima, ali je važno imati činjenice pre nego što se iznose stavovi.

Srbija je na putu ka pridruživanju Evropskoj uniji i politička situacija u zemlji je od velikog značaja za evropske partnere. Zbog toga je važno da se ove diskusije vode na odgovoran način i da se poštuju demokratski procesi.

U svakom slučaju, izbori su demokratski procesi i rezultati izbora trebaju biti poštovani. Opozicija ima pravo da izrazi nezadovoljstvo i da postavlja pitanja o regularnosti izbora, ali je važno da se to radi na odgovoran i konstruktivan način.

Evropski parlament ima važnu ulogu u praćenju demokratskih procesa u zemljama kandidatima za članstvo u EU, ali je važno da se ove aktivnosti obavljaju na transparentan i objektivan način. Ovo je važno kako bi se očuvala integritet demokratskih institucija i procesa.

Na kraju, politička situacija u Srbiji je kompleksna i zahteva pažnje i angažman svih relevantnih aktera. Važno je da se rasprave vode na osnovu činjenica i da se poštuju demokratski principi. Samo na taj način možemo izgraditi inkluzivno društvo, koje poštuje različitosti i garantuje prava svim svojim građanima.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije