Vlast u Srbiji koristi špijunske softver protiv aktivista i novinara; BIA tvrdi da su to „besmislice“

Stefan Nikolić аватар

Vlast u Srbiji koristi napredne špijunske softvere i forenzičke alate izraelske kompanije Selebriti (Cellebrite) za hakovanje novinara i aktivista, saopštila je organizacija Amnesti internešenal (AI), pozivajući se na digitalne forenzičke dokaze i svedočenja aktivista koji tvrde da su bili hakovani poslednjih meseci. Izveštaj „Digitalni zatvor: Nadzor i suzbijanje civilnog društva u Srbiji“ dokumentuje kako se mobilni forenzički proizvodi izraelske kompanije Selebriti koriste za izvlačenje podataka sa mobilnih uređaja novinara i aktivista. Bezbednosno-informativna agencija (BIA) negira ove tvrdnje i tvrdi da radi isključivo u skladu sa zakonima Srbije. U izveštaju se takođe navodi da su srpska policija i BIA koristile prilagođeni Android špijunski sistem, „NoviSpaj“ (NoviSpy), da zaraze uređaje pojedinaca tokom perioda pritvora ili policijskih razgovora.

Amnesti internešenal tvrdi da su srpske vlasti koristile tehnologiju nadzora i taktiku digitalne represije protiv civilnog društva, što je naišlo na negiranje i osporavanje od strane BIA. Takođe, u izveštaju se navodi da je srpski MUP koristio forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške preko UNOPS-a. Norveška vlada je privremeno obustavila slanje opreme Selebriti u Srbiju 2018. godine, ali je oprema ipak isporučena u junu 2019. godine. Norveška ambasada u Beogradu takođe je izrazila zabrinutost u vezi sa programom.

Amnesti internešenal ističe da su srpske vlasti sistematski koristile invazivne špijunske alate protiv mirnih demonstranata, što je u suprotnosti sa osnovnim vrednostima EU. Organizacija za ljudska prava traži od vlasti da prestanu sa korišćenjem špijunskog softvera i da obezbede pravni lek žrtvama nezakonitog nadzora. Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) takođe osuđuje zloupotrebu digitalnih tehnologija za nadzor građana i traži obustavu nezakonitog nadzora i istraživanje svih slučajeva zloupotrebe.

Međunarodna zajednica je pozvana da podrži organizacije civilnog društva, aktiviste i novinare u Srbiji kako bi mogli da rade bez straha od nadzora i represije. AI takođe traži od kompanija koje proizvode alate digitalnog nadzora, poput Selebritija, da prekinu saradnju sa srpskim vlastima dok se ne uspostavi pravni i transparentan okvir za korišćenje njihovih proizvoda.

U zaključku, AI upozorava na sveprisutnu upotrebu invazivnih špijunskih softvera u Srbiji, što ugrožava osnovna ljudska prava građana. Organizacija je podelila nalaze istraživanja sa Vladom Srbije pre objavljivanja teksta, ali nije dobila odgovor. BCBP ističe da vlasti u Srbiji ne mogu očekivati evropsku budućnost dok sistematski krše osnovne vrednosti EU. Traže da Evropska unija ozbiljno razmotri zloupotrebu digitalnog nadzora u Srbiji i njen uticaj na proces evropskih integracija zemlje.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije