Nakon što je novo glasanje raspisano za 2. jun, opozicione koalicije u Beogradu razmatraju mogućnost bojkota izbora zbog nedostataka u izbornim uslovima. Izbori se ponavljaju jer 17. decembra niko nije osvojio dovoljno glasova za formiranje vlasti, SNS je demantovala optužbe opozicije o izbornim nepravilnostima, a dijalog o unapređenju izbornih uslova je propao. Opozicija traži formiranje nezavisne komisije za reviziju biračkog spiska, pristup medijskom javnom servisu za sve i istovremeno održavanje beogradskih izbora sa lokalnim. S druge strane, vlast vidi ove zahteve kao ultimatum, dok ih druga strana opisuje kao minimum. Neki smatraju da politička borba za Beograd može postati borba za celu državu. Što se tiče novih izbora, postoji dilema oko realnosti zahteva opozicije. Sociolog Vladimir Vuletić smatra da postoje zakonski rokovi koji se moraju poštovati.
Urednik portala Pištaljka Vladimir Radomirović ne vidi rezultate dijaloga između vlasti i opozicije, ali podržava otvaranje biračkog spiska za reviziju. Na pitanje zbog čega opozicija zahteva nove izbore, ali istovremeno poziva svoje birače da ne izađu na njih, Radomirović ističe kontradiktornost u postupcima. Nakon neregularnosti na prethodnim izborima u decembru, OEBS je izneo izveštaj o pritiscima na zaposlene u javnom sektoru da glasaju za vlast, zloupotrebi javnih resursa i medijskoj dominaciji Aleksandra Vučića. Opozicija se suočava sa nedostatkom jedinstva u postupcima, što dodatno komplikuje situaciju.
Vuletić ističe da bojkot izbora ne bi donio koristi opoziciji, dok Radomirović smatra da takav pristup nije doneo rezultate ni u prošlosti. Izazovi nove vlade uključuju očuvanje političke nezavisnosti i ekonomskog rasta. Dolazak novih lica u ministarskim foteljama i rotacije su očekivani, uz potreban autoritet među ministrima. Očuvanje politike nezavisnosti i ekonomski rast će biti ključni zadaci buduće vlade.