Za nedelju dana registrovano 10.405 slučajeva oboljenja sličnih gripu

Stefan Nikolić аватар

BEOGRAD – Prema najnovijim podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji je u periodu od 13. do 19. januara registrovano 10.405 slučajeva oboljenja sličnih gripu. Ovu informaciju podelila je Milunka Milinković, epidemiolog ovog instituta, koja je naglasila da je došlo do značajnog porasta broja obolelih u poređenju sa prethodnom nedeljom, koji iznosi više od 30 procenata.

Doktorka Milinković ističe da je ovakva epidemiološka situacija očekivana za ovo doba godine. Kada se uporede trenutni podaci sa istim periodom prethodne sezone, može se konstatovati da su stope obolevanja na približno istom nivou. Poredeći situaciju u Srbiji sa ostatkom evropskog regiona, epidemiološka slika se ne razlikuje mnogo, što ukazuje na to da je epidemija gripa prisutna i u drugim zemljama.

Prema rečima Milinković, virus gripa ima srednji intenzitet aktivnosti i široko je rasprostranjen u Srbiji, obuhvatajući teritoriju 22 okruga. Ovo ukazuje na to da su razne vrste virusa prisutne u populaciji, što može dovesti do daljih obolevanja ukoliko se mere zaštite ne poštuju dovoljno.

Epidemiolozi savetuju građanima da preduzmu određene mere opreza kako bi se smanjio rizik od oboljenja. Preporučuje se vakcinacija protiv gripa, jer je to jedan od najučinkovitijih načina zaštite. Pored toga, važno je održavati higijenske navike, kao što su redovno pranje ruku, izbegavanje bliskog kontakta sa obolelima i upotreba maski u zatvorenim prostorima gde se okuplja veći broj ljudi.

U ovom trenutku, zdravstveni sistem u Srbiji je spreman da odgovori na moguće povećanje broja obolelih, a bolnice i zdravstvene ustanove su opremljene potrebnim resursima. Ipak, stručnjaci upozoravaju da je važno da građani budu svesni simptoma gripa, kao što su visoka temperatura, kašalj, bolovi u mišićima i umor, te da se u slučaju sumnje odmah jave lekaru.

Osim gripa, u Srbiji je registrovano i nekoliko slučajeva oboljenja sličnih gripu izazvanih drugim virusima, uključujući respiratorne viruse. Ova pojava dodatno komplikuje situaciju, jer može otežati dijagnostikovanje i lečenje obolelih. Stoga je važno da se svi simptomi tretiraju ozbiljno i da se ne zanemaruju, posebno kod starijih osoba i onih sa hroničnim oboljenjima.

U cilju informisanja javnosti, Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” će nastaviti da prati situaciju i redovno obaveštava građane o promenama u epidemiološkoj situaciji. Takođe, planiraju se kampanje podizanja svesti o važnosti vakcinacije i prevencije oboljenja.

Zdravstveni radnici pozivaju sve građane da se informišu o gripu i merama zaštite, kako bi se smanjila mogućnost širenja virusa. U ovom periodu godine, kada su virusne infekcije češće, važno je da se svi ponašaju odgovorno i preduzmu potrebne mere kako bi zaštitili sebe i druge.

U zaključku, trenutna epidemiološka situacija u Srbiji ukazuje na porast broja obolelih sličnih gripu, što je u skladu sa sezonskim obrascima. Zdravstvene vlasti pozivaju na oprez i preduzimanje preventivnih mera kako bi se smanjio rizik od daljih obolevanja. Građani bi trebali biti svesni simptoma i neophodnosti konsultacije sa lekarom u slučaju sumnje na grip ili slične infekcije.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije