Naredne nedelje nas očekuje značajan pad temperatura, a to će dovesti do visokih spot cena električne energije u jugoističnoj Evropi. Ipak, Rumunija bi mogla osetiti olakšanje zbog veće proizvodnje vetra, prema podacima Energy Quantified-a. Temperature u Rumuniji bi trebale pasti za 4,6 C, na -3,7 C sledeće nedelje, a potrošnja električne energije u Rumuniji i Srbiji će ostati na ovonedeljnom nivou od oko 12,7 GW. U kombinaciji sa umereno jakom proizvodnjom vetra i hidroenergije, to bi trebalo omogućiti da rumunske spot cene budu niže od mađarskih i slovenačkih za oko 20 evra po MWh.
Proizvodnja vetra u Rumuniji trebala bi iznositi oko 1,06 GW sledeće nedelje, što je ispod prognoziranih 1,5 GW, dok bi kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebala dostići 3,2 GW sledeće nedelje. S druge strane, Mađarska i Slovenija će biti pod uticajem snažnog tržišta u centralnoj i zapadnoj Evropi, koje trpi uticaje niskih temperatura i niske proizvodnje vetra. Nemačka proizvodnja vetra trebala bi iznositi 13,1 GW, za 7,56 GW ispod normale, dok bi temperature trebale pasti na 0,6 C, što je za 2,5 C ispod normale.
To bi trebalo održavati spot cene u Mađarskoj i Sloveniji na visokom nivou od oko 272 evra po MWh, procenjuje EQ. Bugarska, čije je tržište povezano s rumunskim od kraja oktobra, trebala bi imati slične cene kao rumunsko tržište od oko 250 evra po MWh. Snažna proizvodnja vetra u Rumuniji takođe će rezultirati u velikoj razlici u ceni u odnosu na Mađarsku. I Mađarska i Slovenija, povezane sa Austrijskim/CWE tržištima, gde su cene porasle zbog niskih temperatura i nedostatka vetra, beleže dan unapred cene za bazno opterećenje od preko 300 evra po MWh u prethodna dva dana.
Energy Quantified očekuje da će se regionalne spot cene kretati od 233,9 evra po MWh u Bugarskoj do 278,3 evra po MWh u Sloveniji, u odnosu na 209,8 evra po MWh, odnosno 243,5 evra po MWh, koliko je bilo prognozirano u ovim zemljama prošle nedelje.
Situacija s cenama električne energije obećava značajne promene u jugoistočnoj Evropi zbog niskih temperatura i niske proizvodnje vetra. Dok Rumunija očekuje olakšanje zahvaljujući većoj proizvodnji vetra i hidroenergije, Mađarska, Slovenija i Bugarska će se suočiti s visokim cenama električne energije zbog nedostatka vetra i niskih temperature. Ove promene će imati značajan uticaj na tržište električne energije u regionu, a potrošači će možda osetiti posledice kroz povećanje cena električne energije u narednim nedeljama.
Ukupno gledano, situacija s cenama električne energije u jugoistočnoj Evropi je kompleksna i podložna promenama koje proizilaze iz vremenskih uslova i proizvodnje obnovljive energije. S obzirom na ove faktore, predviđanje kretanja cena električne energije u narednim nedeljama biće izazov za tržišne analitičare i eksperte. Potrebno je praćenje vremenskih uslova i proizvodnje obnovljive energije kako bi se doneli tačni zaključci o tome kako će se tržište kretati i kako će to uticati na potrošače.