V.d. direktora Beogradske filharmonije, Darko Krstić, izjavio je nedavno da su zahtjevi koje je iznio orkestar nerešivi. Tvrdi da se na nekim zahtjevima već radi, a da za neke treba više ili manje vremena, ali vjeruje da sve može biti riješeno uz staloženost, hladnu glavu, dogovore i dijalog. Krstić je izjavio da će učiniti sve što može kako bi pomogao i da je jedan od zadataka direktora da bude veza između muzičara i donositelja odluka.
Ova izjava dolazi nakon što je nedavno Beogradska filharmonija podnijela zahtjeve za bolje uvjete rada, više slobodnih dana, smanjenje broja koncerata, povećanje plaća, poboljšanje radnih prostorija, te osnivanje radne grupe sastavljene od predstavnika orkestra i uprave Filharmonije koji će se baviti svim pitanjima u vezi sa kvalitetom rada i uslovima zaposlenja. Ovi zahtjevi su izazvali dosta pažnje u javnosti, te su prouzrokovali i brojne rasprave o njihovoj opravdanosti.
Beogradska filharmonija je jedan od najznačajnijih kulturnih institucija u Srbiji. Osnovana je 1923. godine i od tada ulaže u promociju kvalitetne klasične muzike i stvaranje novih generacija ljubitelja muzike. Orkestar Beogradske filharmonije je sastavljen od vrsnih muzičara koji redovito nastupaju u zemlji i inozemstvu. Ova muzička institucija je postigla značajne uspjehe na međunarodnoj sceni, te je postala prepoznatljiva po visokom nivou izvedbe i kreativnom pristupu. Međutim, unatoč svim uspjesima i doprinosu kulturnom životu zemlje, muzičari orkestra suočavaju se sa raznim izazovima i problemima koji narušavaju njihovo radno i umjetničko okruženje.
Beogradska filharmonija se suočila sa problemima nedostatka radnih prostorija, loših radnih uvjeta i povećanja broja koncerata bez odgovarajućeg povećanja plate. Ovi problemi su doveli do nezadovoljstva muzičara, te su oni odlučili da podnesu zahtjeve upravi institucije kako bi se poboljšali njihovi radni i umjetnički uslovi. Zahtjevi orkestra su uzburkali javnost i pokrenuli raspravu o njihovoj opravdanosti, ali i o stanju kulture i umjetnosti u Srbiji.
Muzičari orkestra ističu da je njihov rad vrlo zahtjevan i da im nedostatak odmora i loši radni uvjeti ozbiljno utječu na kvalitetu njihovog rada. Oni ističu da su u posljednje vrijeme primorani raditi pod veoma stresnim uvjetima, te da to šteti njihovom zdravlju i umjetničkom izražavanju. Također, ističu i da im je potrebno više vremena za odmor i oporavak između koncerata kako bi bili u stanju pružiti vrhunske izvedbe. Povećanje broja koncerata, loši radni uvjeti i niska primanja su doveli do nezadovoljstva muzičara, te su oni odlučili podnijeti zahtjeve upravi institucije kako bi se poboljšali njihovi radni i umjetnički uslovi.
Uprava Beogradske filharmonije je izrazila spremnost da se razgovara o zahtjevima orkestra i da se pronađu rješenja koja će zadovoljiti obje strane. Ističu da su muzičari orkestra ključni dio njihove institucije te se zalažu za stvaranje uvjeta rada koji će omogućiti muzičarima da se posvete svojoj umjetnosti na najbolji mogući način. Uprava također ističe da su svjesni važnosti filharmonije za kulturni život zemlje te su spremni uložiti napore kako bi se riješili svi problemi i stvorili uvjeti za nesmetani rad i umjetnički razvoj orkestra.
Uz podršku javnosti i djelovanje svih relevantnih aktera, vjerujemo da će se uspjeti pronaći rješenja koja će zadovoljiti sve strane. Kulturni radnici, među kojima su i muzičari, zaslužuju radne uvjete koji će im omogućiti da se posvete svojoj umjetnosti na najbolji mogući način. Zato je važno podržati njihove zahtjeve i pomoći im u stvaranju boljih uvjeta rada. Sve će biti moguće riješiti uz dijalog, uzajamno povjerenje i međusobno poštovanje. Svima u Beogradskoj filharmoniji želimo mnogo uspjeha u daljnjem radu i nadamo se da će uskoro pronaći rješenja koja će zadovoljiti sve strane.