Zaposleni u 45 nemačkih kompanija će raditi kraće za istu platu

Branko Simić аватар

U Nemačkoj se pokreće testiranje četvorodnevne radne nedelje. Inicijativu za ovu promenu radi berlinska konsultantska kompanija Intraprenor u saradnji s neprofitnom organizacijom 4 Day Week Global (4DWG). Cilj ove inicijative je da se radnici učine srećnijim i produktivnijim, pogotovo u trenutku kada je rast produktivnosti u Nemačkoj spor i kada nedostaje radna snaga.

Prema podacima Centralne banke Nemačke (Deutsche Bundesbank), vrhunac produktivnosti u zemlji bio je u novembru 2017. i od tada se kontinuirano smanjuje. Ipak, produktivnost u Nemačkoj je i dalje veća od produktivnosti drugih velikih evropskih ekonomija.

Većina onih koji su imali priliku da rade četiri dana u nedelji veruju da bi to povećalo dobrobit radnika i učinilo ih produktivnijima. Postoji i uverenje da bi to ohrabrilo one koji ne žele da rade jer smatraju da je petodnevna radna nedelja preduga da bi dobili posao. Takođe, postoji mogućnost ublažavanja problema nedostatka radne snage.

Nemačka komora za trgovinu i industriju (DIHK) je objavila da se polovina nemačkih kompanija bori s popunjavanjem radnih mesta. Izvršni direktor DIHK-a Achim Dercks istakao je kako su hiljade nepopunjenih radnih mesta prošle godine uzrokovale gubitak od 90 milijardi evra, što je više od dva procenta nemačkog BDP-a.

Prema istraživanju kompanije Forsa, 71 posto zaposlenih Nemaca želi imati mogućnost da rade četiri dana u nedelji. Više od tri četvrtine podržava Vladinu odluku o razmatranju uvođenja četvorodnevne radne nedelje, a dva od tri poslodavca takođe podržavaju Vladinu odluku. Značajna većina (75 posto) smatra da bi četvorodnevni radna nedelja bila poželjna za zaposlene, dok 59 posto smatra da bi bila prihvatljiva i za poslodavce. Gotovo polovina poslodavaca (46 posto) smatra da je testiranje četverodnevne radne nedelje izvodljivo na radnom mestu.

Ovo testiranje četvorodnevne radne nedelje je značajno za nemačko tržište rada jer bi moglo dovesti do promena u obimu i organizaciji rada. Ukoliko se pokaže da je ova promena uspešna, to bi moglo imati uticaj i na radno vreme u drugim zemljama. U svakom slučaju, ovo će biti značajan eksperiment za nemačko tržište rada i rad se u tim kompanijama sada prati sa velikim interesovanjem.

Sprovodjenje ovakvog testiranja u ovakvom obimu predstavlja revolucionaran korak u svetu rada. Ukoliko se dokaže da je ova promena uspešna, to bi moglo dovesti do širenja ove prakse na mnoge druge kompanije širom Nemačke, ali i širom sveta. Takođe, ovo bi moglo imati uticaj na zakonodavstvo i regulatorni okvir za rad u Nemačkoj. Svakako, ovo će biti prilika da se vidi kako će se ova promena odraziti na radnike, produktivnost, ali i na ekonomiju u celini.

Ovo nemačko testiranje četvorodnevne radne nedelje svakako bi moglo pokrenuti širu diskusiju o budućnosti rada i radnih odnosa u svetu. U vreme kada se sve više govori o fleksibilnosti rada, balansu između poslovnog i privatnog života, ali i mentalnom zdravlju radnika, ovo bi moglo biti korak ka prilagodjavanju radnog vremena modernim potrebama i zahtevima radnika. Ukoliko se dokaže da ova promena donosi poboljšanja, to bi moglo imati dalekosežne efekte na način na koji radimo i organizujemo rad u budućnosti.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije