Inflacija u Srbiji će usporiti i ove godine, guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da očekuje da se inflacija polovinom godine vrati unutar granica cilja od tri plus-minus 1,5 odsto, a krajem godine približi centralnoj vrednosti cilja. Trenutno se očekuje da će inflacija u januaru biti 6,4 odsto, a u februaru 5,5 odsto. Narodna banka Srbije će nezavisno pratiti kretanja i doneti odluku o potencijalnom smanjenju kamata, ne oslanjajući se na druge centralne banke.
Na pitanje novinara o visokim cenama hrane, guvernerka je objasnila da konkurencija i monopol imaju najveći uticaj na cene hrane. Prenosi da su se svi trgovinski lanci odazvali na razgovor u NBS kada je nedavno pokrenuta priča o visini marže. Dodatno Savo Jakovljević iz NBS je naveo da su faktori kao što su suša i subvencije u poljoprivredi, kao i statistika, uticale na visinu cene hrane u odnosu na visinu inflacije.
Tabaković je naglasila da pojedine kompanije imaju ekskluzivan ugovor s direktnim prodavcima i ne žele odustati od toga. Navela je primer cene banana, koja je u svakom marketu ista, jer postoji jedan uvoznik za celu Evropu, kao i primer dezodoransa koji je skuplji u Srbiji nego u Nemačkoj.
Na pitanje novinara zašto se nekim potrošačima više isplati da odlaze u inostranstvo po određene namirnice, Tabaković je naglasila da NBS podržava potrošače, ali da nisu svi u mogućnosti da odlaze van zemlje u kupovinu. Takođe je navela primer zloupotrebe akcija u prodavnicama, gde se cena na rafu razlikuje od cene na kasi.
U drugom delu konferencije, guvernerka je govora o neophodnosti sagledavanja strožijih kriterijuma za primanje kredita, kako se ne bi stvarala kreditna nelikvidnost. Navela je da su rezervni fondovi neophodni za sprečavanje i upravljanje krizama i spremnost na odlazak na razgovore.
Za kraj, naglasila je važnost saradnje sa međunarodnim donatorima i partnerima, ističući značaj kontrolisanja sredstava i njihove namene u održavanju stabilnosti domaće valute.