Istoričar i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Čedomir Antić, zajedno sa kolumnistom Filipom Rodićem, komentarisali su nedavne događaje vezane za napad i vređanje novinara Euronews Srbija. Ovi komentari usledili su nakon incidenta kada je na mitingu tokom Sretenja sajt Autonomija.info objavio lažnu informaciju o pobuni u Vojsci Srbije, zasnovanu na okretanju zastave tokom počasne artiljerijske paljbe na Petrovaradinskoj tvrđavi. Novinari Ana Lalić Hegediš i Dinko Gruhonjić su se oglasili o ovoj temi, što je rezultiralo uvredama koje su uperene prema njima na društvenim mrežama.
Filip Rodić je ocenio da je izveštavanje na Euronews-u bilo profesionalno, napominjući da je novinar bio blagonaklon prema Autonomiji. Međutim, ukazao je na to da tekst nije jasno naglašavao da se radi o laži. On je kritikovao način na koji je situacija predstavljena, ističući da okretanje zastave ne može biti tumačeno kao bunt vojske protiv države. Rodić je takođe ukazao na socijalni darvinizam koji se pokazuje u uvredama upućenim srpskom narodu, sugerišući da takve uvrede imaju korene u nacionalnom socijalizmu.
Govoreći o bezbednosti novinara, Rodić je ukazao na to da se često ignorišu napadi na novinare iz medija kao što su Euronews i RTS, dok se slične situacije kod drugih medija kao što su N1 i Nova S više ističu. Osvrnuo se na fenomen zastrašivanja u javnom prostoru, gde određene manjinske elite koriste svoj uticaj da omalovažavaju i vređaju deo srpskog stanovništva. Rodić je naglasio da se radi o moćnoj manjini koja ima značajan uticaj, ali se postavlja pitanje koliko će ta moć opstati u budućnosti.
Rodić je takođe kritikovao dvostruke standarde u društvu, gde su određene grupacije, koje je nazvao „zaštićenim belim medvedima“, slobodne da vređaju druge, uključujući i komentare o fizičkom izgledu neistomišljenika. On je naveo primere uvreda koje su prošle bez osude, kao i situacije kada su javne ličnosti koristile fizički izgled kao sredstvo političke diskreditacije.
Antić je, s druge strane, ukazao na dublje uzroke manjka demokratske kulture u Srbiji, ističući da trenutna situacija više proizlazi iz uticaja atlantizma nego iz komunističkog nasleđa. On je podsetio na to da su bivši političari, koji su se nekada morali pravdati, sada postali ključni igrači nove ideološke matrice. Antić je takođe govorio o fenomenu kulture otkazivanja, naglašavajući da ona pokušava obesmisliti demokratiju u Srbiji.
U vezi sa uticajem stranih faktora, Antić je kritikovao međunarodne aktere, posebno američkog ambasadora Kristofera Hila, koji je, kako je rekao, dolazio da podrži pojedince koji su napadani, dok su istovremeno srpski profesori bili progonjeni. On je naglasio značaj prepoznavanja pravih neprijatelja demokratije i istakao potrebu da se očuva demokratija i prava srpskog naroda.
Zaključio je da svaka okupacija prođe i izrazio nadu da će se trenutna situacija završiti mirno, ukazujući na to da Srbija može postati zrela demokratska nacija. Rodić i Antić su se složili da je važno prepoznati i osuditi dvostruke standarde i uvrede koje se upućuju različitim delovima društva, kako bi se stvorila atmosfera tolerancije i poštovanja prema različitim mišljenjima. Ovi komentari ukazuju na sve prisutnije tenzije u društvenom i političkom životu Srbije, kao i na potrebu za otvorenom i konstruktivnom diskusijom o važnim pitanjima.