Završeno suđenje oko najskuplje slike na svetu

Marijana Petrović аватар

Dimitri Ribolovljev, ruski oligarh, nedavno je optužio aukcijsku kuću Sotbi da su se udružili sa švajcarskim trgovcem umetničkim delima Ivesom Buvijeom kako bi ga prevarili da plati nerealno visoke cene za četiri dela, uključujući „Salvator Mundi“ – slika koja se pripisivala Leonardu da Vinčiju i prodata za 450 miliona dolara, što je najviša cena ikada plaćena za neku sliku.

Nakon deset godina suđenja, federalna porota u Njujorku nedavno je presudila u korist Sotbija. Sotbi je tvrdio da nisu znali za prevaru koja se dogodila, te nisu privesti odgovornosti za postupke Buvivea. Buvije, kao trgovac umetničkim delima, nije bio optužen u ovom slučaju.

Ribolovljev je ruski oligarh težak 6,4 milijarde dolara, koji je svoje bogatstvo stekao kroz prodaju đubriva. Takođe je većinski vlasnik fudbalskog kluba AS Monaco, i razmatra opcije za prodaju kluba.

Njegov dugogodišnji spor sa Buvijeom, kojeg su prošle godine rešili vansudskim poravnanjem, fokusirao se na tvrdnju da je prevaren za milijardu dolara tokom kupovine 38 umetničkih dela. Među njima je bio i „Salvator Mundi“, koji je Buvije kupio za 80 miliona dolara pre nego što ga je prodao oligarhu za 127,5 miliona dolara. Ribolovljev je kasnije prodao sliku na aukciji za rekordnih 450,3 miliona dolara 2017. godine.

Advokat ruskog oligarha je izjavio da je uprkos presudi, slučaj protiv Sotbija „postigao cilj da rasvetli nedostatak transparentnosti na tržištu umetničkim delima“. S druge strane, Sotbi tvrdi da je presuda potvrdila njihovu predanost održavanju „najviših standarda integriteta, etike i profesionalizma“.

Slika „Salvator Mundi“ je od trenutka kada se pojavila izazvala brojne kontroverze i rasprave o njenom autorstvu. U novembru 2017. godine, sliku koja se vodila kao autentična, kupio je saudijski ministar kulture, princ Badr bin Abdullah.

Kustosi iz španskog muzeja Prado ne slažu se s kolegama iz Kristija odakle je delo kupljeno, ali i svim onim ekspertima koji su tvrdili da je Salvator Mundi originalno delo Leonarda da Vinčija. U katalogu izložbe u Pradu pod nazivom „Leonardo i kopije Mona Lize“, dovedena je u pitanje autentičnost saudijske slike što je ujedno i najoštrija kritika od strane jednog vodećeg muzeja još od prodaje Kristiju.

Ocena čuvenog španskog muzeja je u popisu dela u kojem se ta slika vodi kao rad „pripisan radionici ili autorizovan ili nadziran od strane Leonarda“ i to pod nazivom „Kukova verzija“ budući da ju je 1900. kupio Fransis Kuk iz Londona. Kustoskinja Ana Gonzáles Mozo smatra da „ne postoji Leonardov prototip“.

Ovaj dugogodišnji spor između Ribolovljeva i Buvijea, kao i kontroverze oko slike „Salvator Mundi“ pokazuju koliko je svet umetničkih dela složen i pun tajni. Sudski procesi i stručne analize cene umetnina otkrivaju nedostatke u trenutačnoj regulaciji tržišta umetničkim delima, što zahteva ozbiljnu pažnju kako bi se osigurala pravda i poštovanje integriteta umetničkog stvaralaštva.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije