Zemlje EU na različite načine stimulišu kupovinu ekoloških vozila

Stefan Nikolić avatar

Na prvi pogled, subvencioniranje kupovine električnih vozila od strane države može izgledati kao veliko opterećenje za budžet. Međutim, benefiti koji se ostvaruju, kao što su uticaj na životnu sredinu i zdravlje nacije, pokazuju da su uštede koje se ostvare u dijelu budžeta namijenjenog zdravstvu ogromne i višestruko premašuju trošak subvencioniranja ili oslobađanja od poreza kod kupovine električnih vozila. Zbog toga ne čudi što su vlade skoro svih zemalja Evrope, uključujući i Srbiju, odlučile da podrže prelazak na električnu mobilnost kroz subvencionisanje kupovine ili druge benefite.

Srbija od ove godine subvencioniše kupovinu električnih vozila sa iznosom do 5.000 evra, uz najave nadležnih da će se uvesti i drugi vidovi stimulacije. Analiza ACEA, evropske asocijacije proizvođača vozila, pokazuje različite benefite i državne podsticaje za svaku od 27 država članica EU. Na primjer, Austrija je potpuno oslobodila poreza kupce hibridnih i električnih vozila do određene cijene vozila, dok za skuplja vozila oporezuje samo iznos preko 40.000 evra. Belgija nema direktne novčane podsticaje, već nudi poreske olakšice prilikom kupovine i upotrebe ekoloških vozila.

U Hrvatskoj vlasnici električnih vozila dobijaju subvenciju od 9.000 evra, a za plug-in hibride 5.000 evra. Kipar nudi oslobođenje od PDV-a za vozila sa emisijom manjom od određenog broja CO2 grama po kilometru, dok subvencioniše zamjenu starih vozila sa novim eletričnim ili plug-in hibridnim vozilima.

Česi imaju poseban sistem registracije za električna i plug-in vozila, dok subvencionišu nabavku ovih vozila i punjača. Danska nudi olakšice pri registaciji, dok Estonija subvencioniše kupovinu električnih vozila. Finska ne naplaćuje taksu za registraciju vozila sa nultom emisijom, dok Francuska ima različite subvencije u zavisnosti od kategorije vozila i primanja kupca.

U Njemačkoj kupci električnih i plug-in hibridnih vozila su oslobođeni registracije tokom 10 godina, a Mađarska ne naplaćuje PDV prilikom kupovine ovih vozila. U Irskoj i Italiji takođe postoje subvencije i oslobođenje od određenih poreza pri kupovini električnih vozila.

Ove podsticaje podržavaju mnoge zemlje Evrope kako bi olakšale tranziciju ka električnoj mobilnosti i smanjile emisiju štetnih gasova. Subvencionisanje kupovine električnih vozila ima dugoročne benefite za zdravlje ljudi i zaštita životne sredine, te se očekuje da će sve više zemalja prelaziti na ovaj održiv način transporta u narednim godinama.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije