Dva podvodna istraživača iz Italije, Roberto Steno i Alessio Romeo, nedavno su obavili impresivan podvodni podvig ronjenja na nevjerojatnoj dubini od četiri kilometra. Njihovo istraživanje, koje je trajalo nekoliko sati, provedeno je u akvatoriju blizu otoka Palaggia, u Ligurijskom moru, a uključivalo je snimanje videozapisa i fotografija te uzimanje uzoraka morskog dna.
Steno i Romeo su 25. svibnja ronili s vrlo malim podmornicama na daljinsko upravljanje, opremljenima posebnim kamerama i svjetlima koja im omogućuju da istraže morsko dno na velikim dubinama. Njihov tim je također uključivao stručnjake za podvodnu biologiju i oceanografiju, koji su pružali podršku i savjete tijekom ronjenja.
Jedan od ključnih ciljeva ovog istraživanja bilo je proučavanje morskog ekosustava na velikim dubinama te potraga za vrstama koje se rijetko viđaju ili su dosad nezabilježene. „Ovaj dio Ligurijskog mora je poznat po svojoj bogatoj bioraznolikosti, ali znamo vrlo malo o onome što se događa na velikim dubinama“, izjavio je Roberto Steno nakon završetka ronjenja.
Uz pomoć snimaka i uzoraka koje su prikupili, istraživači su identificirali nekoliko vrsta dubokomorskih riba i beskralježnjaka koji su dosad bili nepoznati za znanstvenu zajednicu. „Otkrića koja smo napravili tijekom ovog ronjenja su zaista zadivljujuća. Dobili smo priliku promatrati i dokumentirati životinje i staništa koja su rijetko istraživani, a sve to će nam pomoći u boljem razumijevanju ekosustava na dubokomorskim lokacijama“, dodao je Alessio Romeo.
Ovo istraživanje predstavlja važan korak u razumijevanju morskog okoliša na velikim dubinama, koji je jedan od najmanje istraženih dijelova naše planete. Dubokomorski ekosustavi igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže planeta, a njihovo proučavanje može pružiti dragocjene informacije o klimatskim promjenama, očuvanju morskih resursa te razvoju novih tehnologija i terapija.
Roberto Steno i Alessio Romeo planiraju nastaviti svoje istraživanje dubokomorskih područja u blizini otoka Palaggia tijekom sljedećih mjeseci. Njihov tim će se također fokusirati na istraživanje procesa koji se odvijaju na velikim dubinama, kao i na proučavanje potencijalnih prijetnji i ozljeda morskom ekosustavu. Njihov rad pruža nadu u stvaranje boljih uvjeta zaštite dubokomorskih ekosustava, te će rezultati njihovog istraživanja biti od velike koristi za znanost i zaštitu okoliša.