Velike evakuacije su usledile zbog zemljotresa na Santoriniju, gde su potresi jačine između 3 i 5 stepeni Rihterove skale izazvali zabrinutost među lokalnim stanovništvom i turistima. S obzirom na to da se ovaj region suočava sa intenzivnom seizmičkom aktivnošću, postavlja se pitanje da li će slični potresi pogoditi i Srbiju i Crnu Goru.
Seizmološkinja Slavica Radovanović izjavila je da je izvesno da će doći do potresâ i u Srbiji, ali je naglasila da je teško predvideti vreme i mesto tih događaja. „Sve što se dešava u Turskoj i Grčkoj ima uticaja i na nas, ali postoje i drugi regioni koji su pre nas u opasnosti. Bugarska i Rumunija su prvi kandidati, a zapadna Turska takođe može doživeti značajne potrese pre nego što se to dogodi u našem području,“ objasnila je.
Radovanović je istakla da je razlog za seizmičku aktivnost istezanje juga Srbije, Makedonije i Grčke, uzrokovano podvlačenjem afričke ploče pod evroazijsku. Ovaj proces stvara napetosti koje se prenose i na druge delove regiona, uključujući i zapadnu Moravu. Ovaj fenomen je, prema njenim rečima, doprineo formiranju većine grčkih ostrva.
S obzirom na trenutnu situaciju, Radovanović je istakla da ne postoji opasnost od erupcije vulkana u Grčkoj, uprkos visokoj seizmičkoj aktivnosti. „Ako bi bilo ozbiljnih promena, vulkan bi već eruptirao. Njegovo vreme još nije došlo, a Grci pažljivo prate situaciju,“ dodala je.
Ipak, ona je upozorila na mogućnost pojave cunamija kao posledice zemljotresa. „U slučaju da se dogodi snažan zemljotres u plitkom moru, može doći do stvaranja cunamija. Ako se južni deo Santorinija pomera, moglo bi da dođe do stvaranja talasa,“ objasnila je. Talas bi mogao biti najjači u nekim zalivima, dok bi u delovima koji gledaju na otvoreno more bio manji.
Prema informacijama, na Santoriniju je jutros zabeleženo najmanje 30 zemljotresa, a treći po jačini bio je jači od 4 stepena. Ova situacija dodatno je uznemirila lokalno stanovništvo koje se brine o sigurnosti i mogućim posledicama.
Tokom emisije Uranak na televiziji K1, osim Radovanović, govorili su i seizmolog Anja Mladenović i geolog prof. dr Dragan Milovanović, koji su dodatno analizirali trenutne geološke i seizmološke procese u regionu. Njihovi komentari ukazuju na to da bi građani trebalo da budu svesni mogućih rizika, ali i da se ne paniči bez razloga, jer je trenutno situacija pod kontrolom.
Dok stručnjaci nastavljaju da prate situaciju, važno je da građani ostanu informisani i spremni na eventualne izazove koje bi seizmička aktivnost mogla doneti u budućnosti.