Istraživanje njemačkog udruženja osiguravatelja za nezgode (UDV) pokazalo je da zadnje sjedište u vozilu može biti manje sigurno nego što se smatra. Iako je samo deset posto osoba ozlijeđenih u prometnim nesrećama sjedilo na zadnjem sjedištu, oko 70 posto ozljeda na zadnjem sjedištu bilo je jednako ozbiljno kao i na prednjim sjedištima. U 20 posto slučajeva ozljede su bile čak teže, što se pripisuje činjenici da putnici na zadnjem sjedištu često nisu pravilno vezani ili sjede u neprikladnim položajima.
Također, lošiji kvalitet sigurnosne opreme na zadnjim sjedištima doprinosi povećanom riziku od ozljeda. Dok su zatezači pojaseva, ograničivači sile pojaseva i vazdušni jastuci često standardna oprema na prednjim sjedištima, na zadnjim sjedištima te sigurnosne značajke često su dostupne samo kao opcija.
Vozačeva strana automobila smatra se najsigurnijim mjestom, jer su mnogi sigurnosni sistemi dizajnirani da štite upravo vozača. Za djecu, stručnjaci preporučuju sredinu zadnjeg sjedišta, jer to pruža najveću zonu gužvanja u svim smjerovima, što im pruža najbolju zaštitu u dječjim autosjedalicama.
Ova istraživanja naglašavaju važnost pravilnog postavljanja i korištenja sigurnosne opreme u vozilima, kao i poznavanje sigurnosnih mjera prilikom vožnje. Informiranje i educiranje javnosti o pravilnoj uporabi sigurnosne opreme može značajno smanjiti mogućnost ozljeda prilikom prometnih nezgoda.
Osim toga, važno je naglasiti da je sigurnost u prometu odgovornost svakog sudionika – vozača, putnika i pješaka. Pridržavanje prometnih pravila, poštivanje ograničenja brzine i vožnja u skladu s uvjetima na cesti ključni su faktori za prevenciju prometnih nezgoda.
Uz to, redovito održavanje vozila, provjera ispravnosti sigurnosne opreme i provjera tehničke ispravnosti vozila također su važni aspekti koji doprinose sigurnosti u prometu.
Nadalje, kontinuirano provođenje istraživanja i analiza prometnih nezgoda važan je korak u pronalaženju načina za poboljšanje sigurnosti u prometu te smanjenja broja ozljeda i smrtnih slučajeva.
Stoga, važno je promovirati svijest o sigurnosti u prometu i poticati svakog sudionika da preuzme odgovornost za vlastitu sigurnost i sigurnost drugih. Ulaganje u sigurnosnu opremu i edukaciju vozača i putnika ključno je za stvaranje sigurnijeg okruženja na cestama. Sigurnost u prometu treba biti prioritet svake društvene zajednice te zahtijeva suradnju svih sudionika kako bi se osigurala sigurna vožnja za sve.