Znate li koliko litijuma, nikla i kobalta ide u jednu bateriju za EV?

Stefan Nikolić avatar

Neki proizvođači pokušavaju pronaći alternative za skupe i rijetke materijale u baterijama, ali oni i dalje dominiraju u proizvodnji. U narednim godinama očekuju se tehnološki pomaci i smanjenje upotrebe ovih sirovina, ali do tada proizvođači moraju osloniti na njih. To rezultira visokim troškovima baterija i upitnom ekološkom koristi, s obzirom na neekološke metode dobivanja sirovina i štetnost samih baterija za okoliš.

Prema Reviji HAK, prosječna litijum-jonska baterija sadrži 28,9 kilograma nikla, 7,7 kg kobalta i 5,9 kg litijuma, te dodatnih 80 kg bakra i 30 kg grafita. Ako se ovi metali ne recikliraju, završavaju u otpadu. Za prosječni električni automobil to znači otprilike pola tone težine.

Iako se očekuje da će litijum-jonske baterije sadržavati manje metala do 2030. godine, recikliranje ovih materijala će i dalje biti ključno kako bi se zadovoljila rastuća globalna potražnja za njima. U suprotnom, će biti potrebno pronaći nove tehnologije za skladištenje i korištenje energije.

Važnost recikliranja baterija leži u činjenici da su sirovine ograničene i važne za mnoge industrije. Recikliranje pomaže u sprečavanju bespotrebnog iskapanja i iskorištavanja ograničenih resursa te doprinosi očuvanju okoliša.

Također, recikliranje pomaže u smanjenju otpada i štetnih emisija koje nastaju pri proizvodnji novih materijala. Osim toga, recikliranje baterija omogućava povratne materijale u proizvodnju novih baterija, štedeći resurse i smanjujući troškove proizvodnje.

Uzimajući u obzir sve ove činjenice, postaje jasno da je važno educirati javnost o potrebi recikliranja baterija i o pravilnom postupanju s njima. Potrebno je osvijestiti ljude o štetnim posljedicama neodgovornog odlaganja baterija te ih potaknuti da ih predaju u specijalizirane centre za recikliranje.

Kompanije i proizvođači također imaju važnu ulogu u promoviranju recikliranja baterija i osiguravanju da se koriste održivi materijali u njihovoj proizvodnji. Osim toga, potrebno je ulagati u istraživanje novih tehnologija i materijala koji bi mogli zamijeniti postojeće, skupocjene i štetne sirovine.

Dakle, rokovi i ciljevi za smanjenje upotrebe rijetkih i skupih materijala u baterijama postavljeni su, ali do ostvarenja tih ciljeva potrebno je raditi na edukaciji, inovaciji i suradnji svih relevantnih aktera. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati održivu budućnost za korištenje baterija i za očuvanje okoliša.

U svijetu u kojem su energetske potrebe sve veće, a resursi ograničeni, recikliranje baterija postaje sve važnija tema. Potrebno je poduzeti mjere kako bi se osiguralo očuvanje resursa, smanjenje otpada i zaštita okoliša. Svi smo odgovorni za budućnost naše planete, stoga je važno djelovati sada kako bi se osigurala održiva energetska i ekološka budućnost.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije