Bivša ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović saslušana je danas u okviru istrage koja se vodi povodom tragedije koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice poginulo 16 ljudi. Ova istraga je u nadležnosti Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, a Mihajlovićeva je saslušana u svojstvu građanina.
U fokusu istrage su ugovori koji su sklopljeni dok je Mihajlovićeva bila na čelu ministarstva. Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti, posebno zbog težine posledica koje su se dogodile usled pada nadstrešnice. U incidentu su stradala lica koja su se nalazila na stanici u trenutku nesreće, a među njima su bili i putnici koji su čekali vozove, kao i radnici.
Saslušanje Zorane Mihajlović je deo šire istrage koja ima za cilj da utvrdi sve okolnosti koje su dovele do ovog tragičnog događaja. Tužilaštvo pokušava da prikupi sve relevantne informacije kako bi se utvrdila eventualna odgovornost pojedinaca ili institucija. U ovom kontekstu, ugovori o održavanju i bezbednosti nadstrešnica i drugih infrastrukturnih objekata biće analizirani kako bi se procenili postupci i odluke donete u vreme kada je Mihajlovićeva bila zadužena za ministarstvo.
Mihajlovićeva je, prema saznanjima, pristala na saslušanje i pružila informacije koje je smatrala relevantnim za istragu. Njeno saslušanje je deo rutinskog procesa prikupljanja dokaza i izjava svedoka. Istraga još uvek traje, a očekuje se da će tokom narednih dana i nedelja biti sprovedena dodatna saslušanja drugih lica koja su mogla biti uključena u upravljanje ili održavanje objekta na Železničkoj stanici.
Pored toga, slučaj je otvorio šire pitanje o bezbednosti javnih prostora u Srbiji, posebno u kontekstu infrastrukturnih projekata koji su često predmet kritika zbog nedovoljne kontrole i nadzora. Mnogi građani su izrazili zabrinutost zbog stanja infrastrukture i sigurnosti na železnicama, a ovaj incident je samo dodatno pojačao te strahove.
U međuvremenu, javnost čeka rezultate istrage kako bi se saznalo više o uzrocima nesreće i eventualnim propustima u sistemu. Očekuje se da će informacije koje će biti prikupljene tokom istrage imati značajan uticaj na buduće politike i procedure vezane za infrastrukturne projekte u Srbiji.
Takođe, važno je napomenuti da je u ovom trenutku svaki pojedinac koji je bio uključen u proces donošenja odluka u vezi sa projektima u ministarstvu, kao i izvođači radova, podložan ispitivanju. U slučaju da se utvrdi odgovornost, to bi moglo dovesti do ozbiljnih posledica, kako za pojedince, tako i za institucije koje su bile zadužene za nadzor i kontrolu.
S obzirom na ozbiljnost situacije, očekuje se da će i mediji nastaviti da prate razvoj ove priče, a javnost će biti obaveštena o svim novim saznanjima i ishodu istrage. Ovaj slučaj je postao simbol borbe za veću odgovornost i transparentnost u upravljanju javnim resursima i infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Dok se istraga nastavlja, važno je da se iz ovog tragičnog događaja izvuče pouka kako bi se u budućnosti sprečile slične nesreće. Bezbednost građana treba da bude prioritet svih nadležnih institucija, a propusti u sistemu moraju biti identifikovani i ispravljeni. U tom smislu, ovaj slučaj može biti prilika za reforme koje će doprineti bezbednijem i efikasnijem upravljanju infrastrukturnim projektima.